Hepsiburada, Türkiye’nin ilk akıllı ve kasasız mağaza deneyimini başlatıyor


Hepsiburada, Türkiye’nin ilk akıllı ve kasasız mağaza deneyimini başlattığını açıklayarak, Türkiye’nin yapay zekaya dayalı ilk “al ve çık” konseptli yeni nesil akıllı mağazasını İstanbul Mecidiyeköy Trump AVM’de açtığını duyurdu.

Hepsibura tarafından yapılan açıklamaya göre, Hepsiburada Smart by MIMEX SHOPPING ile yapay zeka, görüntü işleme teknolojileri ve dijital sensörler, ödeme noktası olmayan akıllı market konseptiyle birleşiyor; müşterileriler, kasa sırası beklemeden, ürünlerini kolayca alıp mağazadan çıkarak birkaç dakikada alışverişlerini tamamlıyor.

Türkiye’nin ilk akıllı ve kasasız mağaza mağazasından alışveriş yapmak için yapmanız gereken, akıllı mağazanın girişinde yer alan QR kodu okutmak ve Hepsiburada Smart by MIMEX uygulamasını indirmek. Ardından uygulamaya kayıt olarak, akıllı mağazanın girişinde yer alan QR kodu okuttuğunuzda mağaza kapısı otomatik olarak açılacak.

Hepsiburada, Türkiye'nin ilk akıllı ve kasasız mağaza deneyimini başlatıyor (1)

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren hızlı tüketim ürünleriyle müşterilerin kullanımına açılacağı belirtilen Hepsiburada Smart by MIMEX, 2020 yılının sonunda ABD komisyonun verdiği 2,2 milyon euro teşvik ve Hepsiburada, Spindox, Foundizione Bruno Kessler, Metrica 6 ve Cefla iş ortaklığı ile hayata geçirildi.

“Yapay zeka ile alışveriş deneyimini iyileştiren, alışverişin geleceğini bugüne taşıyan ve dünyada az sayıda örneği bulunan bu konsepti Türkiye’de hayata geçiren ilk şirket olduğumuz ve Türkiye’de ticaretin dijital dönüşümüne öncülük eden bir yeniliğe daha imza attığımız için mutluluk duyuyoruz.” diyen Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, sözlerine şöyle devam etti:

“Hepsiburada’nın AR-GE ekibi, uluslararası ortaklıklar kurarak, Türkiye’nin e-ticaret birikimini ve Türk mühendislerinin yeteneklerini uluslararası arenada en iyi şekilde gösteriyor. Dünyanın en büyük bütçeli AR-GE ve inovasyon programlarından biri Ufuk 2020 kapsamında ortaklarımızla birlikte geliştirdiğimiz MIMEX teknolojisiyle ve bugüne kadarki inovasyonlarımızla Türkiye’yi küresel teknoloji arenasında temsil etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu topraklardan çıkan bir teknoloji gücü ve uluslararası bir başarı hikayesi olarak Hepsiburada yeni küresel projeler geliştirmeye ve inovasyonlarına devam edecek.”