Tencent, Ubisoft’a 300 milyon euro yatırım yaptı


Çin merkezli teknoloji şirketi Tencent, Fransz merkezli oyun şirketi Ubisoft’a 300 milyon dolar yatırım yaptı. Yatırım kapsamında Guillemot Brothers Limited’in azınlık hissesini satın alan ve Ubisoft hisselerinin yüzde 9,9’una sahip olan Tencent, Ubisoft’un AAA seviyesi oyunlarını mobil cihazlara getireceklerini duyurdu.

Ubisoft tarafından aktarılan bilgilere göre, Tencent’ın yaptığı 300 milyon euroluk yatırım, 200 milyon euro hisse alımı ve 100 milyon euro sermaye artışı ile gerçekleşti. Tencent, Ubisoft’a hisse başına yaklaşık 80 euro ödedi.

“Tencent ile olan ortaklığın genişletilmesi, Ubisoft’un kurucuları etrafındaki çekirdek hissedarlığını daha da güçlendiriyor ve şirkete uzun vadeli gelişimi için gerekli olan istikrarı sağlıyor” diyen Ubisoft kurucu ortağı ve CEO’su Yves Guillemot, sözlerine şöyle devam etti: “Platformların ve iş modellerinin birleştiği bir bağlamda, stratejimizi doğrulayan ve uzun vadede inşa ettiğimiz varlıkların güçlü içsel değerini vurgulayan bu işlem, ekiplerimiz, oyuncularımız ve hissedarlarımız için mükemmel bir haber. Tencent, en seçkin video oyunlarından bazılarını yaratan endüstri liderlerinin çoğu için önemli bir hissedar ortağıdır. Bu işlem, önümüzdeki yıllarda güçlü değer yaratma yeteneğimizi güçlendiriyor.”

“Ubisoft’taki ekip, sektördeki en başarılı franchise’lardan bazılarını içeren çeşitli marka portföyünün yanı sıra sürekli olarak birinci sınıf eğlence yaratma konusunda etkileyici bir yetenek gösterdi.” diyen Tencent Başkanı Martin Lau, sözlerine şöyle devam etti: “Ubisoft, sürükleyici oyun deneyimleri geliştirmeye ve Ubisoft’un en tanınmış AAA serilerinden bazılarını mobil cihazlara getirmeye devam ederken, Guillemot ailesinin kurucuları ile olan ilişkimizi genişletmekten heyecan duyuyoruz. Bu anlaşma aynı zamanda, şirketlerini yeni zirvelere taşıyacaklarına dair tam bir güvenle yaratıcı kurucularla birlikte yatırım yapma felsefemizle de uyumludur.”

Yapılan açıklamaya göre, Tencent tarafından yapılan yatırım sonucunda, Ubisoft’un yönetimi değişmeyecek ve Tencent’in herhangi bir operasyonel veto hakkı olmayacak.