Kronik vertigo tedavisi için teknoloji geliştiren Otolith Labs, 20 milyon dolar yatırım aldı


Vestibüler bozuklukların tedavisi için invaziv olmayan giyilebilir tıbbi cihazlar geliştiren tıbbi teknoloji şirketi Otolith Labs, Morningside Venture Partners liderliğinde gerçekleşen A serisi yatırım turunda 20 milyon dolar yatırım aldı.

Amerikalı dolar milyarderi, yatırımcı ve iş adamı Mark Cuban tarafında desteklenen Otolith Labs, alınan yatırımı devam eden klinik programlarını, beklenen FDA onayını ve invaziv olmayan Vestibüler Sistem Maskeleme (nVSM) teknolojisini kullanan reçeteli giyilebilir cihazın ilk ticari lansmanını desteklemek için kullanılacak.

2015 yılının Ocak ayında Sam Owen tarafından kurulan Otolith Labs’ın misyonu, kronik vertigo ve diğer vestibülojenik rahatsızlıkların semptomlarından mustarip milyonlarca insan için günlük yaşamı kolaylaştırmaktır. Şirketin patentli bir noninvaziv Vestibüler Sistem Maskeleme (nVSM) teknolojisi olan amiral gemisi ürünü, milyonlarca insanı etkileyen bir semptom olan kronik vertigo tedavisi için reçeteyle satılan ilk giyilebilir cihaz olmayı amaçlamaktadır.

Otolith Labs’in nVSM teknolojisi, kronik vertigo için semptomların anında giderilmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. nVSM, kalibre edilmiş titreşimler yoluyla vestibüler sisteme lokalize mekanik stimülasyon uygular.

“Morningside’daki uzman yatırımcı ekibi tarafından yönetilen A Serisi finansmanımızın kapatılması ve mevcut yatırımcılarımızın devam eden desteği, milyonlarca insanı olumsuz etkileyen zayıflatıcı bir soruna yönelik ilk giyilebilir çözüm için artan ivmenin altını çiziyor.” diyen Otolith Labs kurucusu ve CEO’su Sam Owen, sözlerine şöyle devam etti:

“Pilot çalışmalarımızdaki yanıt verenler, vertigo semptomlarından anında kurtulduklarını bildirdiler. Bu çalışmalardan elde edilen veriler, kronik vertigo için etkili ve iyi tolere edilen bir tedavi olarak nVSM teknolojimizi piyasaya sürme planımızı desteklemektedir. Şirketi hayatları iyileştirmek için kurduk ve Morningside’ın desteğiyle bu vizyonu gerçeğe dönüştürme yolundayız.”