Steve Jobs’ın anıları, arşiv sitesi ile bir araya getiriliyor


5 Ekim 2011 tarihinde, 56 yaşında pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Apple kurucusu Steve Jobs’ın anıları, eşi Laurene Powell Jobs tarafından Vox Media’nın Code konferasında tanıtılan Steve Jobs Archive isimli internet sitesinde bir araya getiriliyor.

Steve Jobs’ın sade tasarım anlayışına uygun olarak hazırlanan Steve Jobs Archiv sitesine girdiğimizde, karşımıza ilk olarak Steve Jobs’ın 2 Eylül 2010 tarihinde kendisine gönderdiği e-posta çıkıyor. Siteyi aşağıya doğru kaydırdığımızda ise Steve Jobs’ın konuşmalarından ve röportajlarından öne çıkan kısımları, ses kayıtlarını ve videoları görmek mümkün.

“Bazı eserler ve bazı gerçek materyallerimiz olsa da, arşiv daha çok fikirlerle ilgili.” diyen Laurene Powell Jobs sözlerine şöyle devam etti:

“Arşiv, Steve’in, doğal dünyanın dışında, yapılı çevredeki her şeyin ve gezegendeki yaşamımızı yöneten tüm sistemlerin diğer insanlar tarafından inşa edildiğini ve tasarlandığını anladığınızda, uzun süredir devam eden fikrine dayanıyor. Bu içgörüye sahip olduğunuzda, bir insan olarak bunu değiştirebileceğinizi, dürtebileceğinizi, belki sorgulayıp genişletebileceğinizi anlarsınız. Bu şekilde, insani ilerleme gerçekleşir.”

Steve Jobs Archive internet sitesine buradan ulaşabilir ve siteyi inceleyebilirsiniz.