Mercedes-Benz ve Rivian, elektrikli kamyonet üretiminde ortak olmaya başladı


Elektrikli özel ve ticari minibüs üreticisi Mercedes-Benz Vans ve elektrikli araç üreticisi Rivian, stratejik bir ortaklık başlatmak için bir Mutabakat Zaptı imzaladığını duyurdu. Söz konusu ortaklık, şirketlerin elektrikli kamyonet üretimi konusunda işbirliği yapmalarını sağlayacak.

Tarafların nihai bağlayıcı anlaşmaları akdetmelerine ve ilgili düzenleyici izinleri almalarına bağlı olarak şirketler, elektrikli kamyonetler üretmek, Avrupa’da bir fabrikaya yatırım yapmak ve işletmek için yeni bir ortak girişim şirketi kurmayı planlıyor. İki şirketin hedefi, Orta ve Doğu Avrupa’daki mevcut Mercedes-Benz tesisinden yararlanan tamamen yeni bir yalnızca elektrikli üretim tesisi inşa etmek.

Ortak girişim şirketi, Mercedes-Benz Vans ve Rivian’ın ortak hedeflerini yansıtacak. Her iki şirket de dünyanın daha temiz ulaşıma geçişine yardımcı olmak için elektrikli kamyonet üretimini hızla ölçeklendirmeyi planlıyor. Şirketler birlikte çalışarak, operasyon sinerjilerinden yararlanabilecekler ve toplam sahip olma maliyeti nedeniyle minibüsleri ticari müşteriler için daha uygun fiyatlı hale getirmeye yardımcı olmak için maliyet verimliliğini önemli ölçüde artıracaklar.

Rivian CEO’su RJ Scaringe, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Rivian, zorlayıcı ürünler ve hizmetler yaratarak dünyayı fosil yakıt tüketiminden uzaklaşmaya teşvik etmek için kuruldu. Bu projede Mercedes-Benz ile ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz. Mercedes-Benz, dünyanın en tanınmış ve saygın otomotiv şirketlerinden biridir ve birlikte, yalnızca müşterilerimize değil, gezegene de fayda sağlayacak gerçekten olağanüstü elektrikli kamyonetler üreteceğimize inanıyoruz.”

Mercedes-Benz Vans Başkanı Mathias Geisen tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde: “Yerel emisyonsuz ulaşım alanında öncü olarak Mercedes-Benz Vans, 2010 yılından bu yana eVan üretimi ve piyasaya sürme konusunda geniş bir deneyim kazandı. Şimdi tamamen elektrikli bir ürün portföyüne dönüşümü hızlandırıyoruz. 2025’ten itibaren, yeni mimarimiz VAN.EA’yı temel alan tüm minibüsler yalnızca elektrikli olacak.