Mullen, Bollinger Motors’un çoğunluk hissesini 148,2 milyon dolara satın aldı


2021 yılında Net Element ile birleşerek halka açılan, uygun fiyatlı ve yeni nesil premium elektrikli araçları inşa eden Mullen Automotive, elektrikli araç girişimi Bollinger Motors’un yüzde 60’lık çoğunluk hissesini 148,2 milyon dolara satın aldı.

2014 yılında CODA Automotive ve Mullen Motor Cars’ın satın ile birlikte David Michery tarafından kurulan Mullen Automotive, ilk elektrikli crossover modelini 2024 yılında teslim etmeyi planlıyor. Mullen FIVE isimli crossover modeli, ödüllü bir tasarıma ve her birey için sürüş deneyiminin kişileştirmek için yüz tanımayı kullanan patentli PERSONA teknolojisine sahip.

2015 yılında Robert Bollinger tarafından kurulan Bollinger Motors, ticari araçlar için tamamen elektrikli platformlar ve şasi kabinleri üretmektedir. Mullen Automotive tarafından yapılan açıklamaya göre Robert Bollinger, satın alma sonrasında şirkette kalmaya ve CEO’luk görevini sürdürmeye devam edecek.

Bollinger Motors’un yüzde 60’lık çoğunluk hissesini satın alan Mullen Automotive, böylece şirketin faaliyetlerini kontrol etme ve gelecek stratejilerini belirleme hakkına sahip oldu. Girişime göre yapılan yatırım, gelecek yıl beklenen 4. sınıf bir araç da dahil olmak üzere Bollinger sınıfı ticari elektrikli kamyonların gelişiminin hızlı bir şekilde izlenmesine yardımcı olacak.

Mullen Automotive ve Bollinger Motors, Mullen’ın katı hal pil teknolojisi de dahil olmak üzere birbirlerinin kaynaklarından yararlanarak ekibi büyütmeye ve tamamen elektrikli ticari platformlar geliştirmeye devam edecek.