Elon Musk, Apple ile Starlink bağlantısı hakkında görüşmeler yaptığını açıkladı


7 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirdiği Far Out etkinliğinde iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerini tanıtan Apple, uydu üzerinden Acil SOS ve Trafik Kazası Algılama gibi özelliklerle iPhone’u acil durumlarda bile vazgeçilmez bir hale getiriyor.

iPhone 14 serisi, Apple Watch Series 8, ikinci nesil Apple Watch SE ve yeni Apple Watch Ultra modellerinde kullanıma sunulan Acil SOS ve Trafik Kazası Algılama özelliği, yazılımla derin bir şekilde entegre edilmiş özel bileşenleri bir araya getirerek antenlerin doğrudan uyduya bağlanmasını sağlıyor.

Apple, Acil SOS ve Trafik Kazası Algılama özellikleri için şu an Globalstar uydularını kullansa da, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Apple ile Starlink bağlantısı hakkında görüşmeler yaptığını açıkladı.

iPhone ekibinin süper akıllı olduğuna dikkat çeken Elon Musk, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Apple ile Starlink bağlantısı hakkında bazı umut verici görüşmeler yaptık. iPhone ekibi kesinlikle süper akıllı. Elbette, telefon yazılımı ve donanımı uzay tabanlı sinyallere uyum sağlarsa, Starlink tamamen hücre kulesini taklit ederse, uzaydan telefona bağlantıyı kapatmak en iyi sonucu verir.”

Elon Musk, görüşmelerin ayrıntıları hakkında bilgi vermedi.