Yapay zeka tabanlı e-ticaret çözümleri sunan Artifica.io, tohum yatırım aldı


Yapay zeka tabanlı e-ticaret çözümleri sunan Ankara merkezli yazılım ve teknoloji şirketi Artifica.io, Startupfon, Atanova Ventures ve DOMiNO Ventures’tan tohum yatırım aldı. Yatırımın finansal detayları paylaşılmadı.

2021 yılının Mart ayında Sadi Gürsoy ve Tuncay Elvanaağaç tarafından kurulan Arifica.io, yapay zeka tabanlı e-ticaret çözümleri ile müşterilerin tüm ürünlerini analiz etmesini sağlıyor. Şirket ayrıca, mağazalar için kategori, marka ve öznitelik haritalama özellikleri ile pazarlara entegrasyonu kolaylaştırıyor ve uyarı araçları ile pazar yerlerinin ürünleri veri kalitesi bazında sınıflandırmasına yardımcı oluyor.

Sunduğu çözümler ile mağazalarda yanlış ürün listelemeyi ve bu nedenle müşterilerin yaşadığı zaman kaybını önleyen Artifica.io, ilerleyen dönemlerde alışveriş tahmini, fiyat optimizasyonu ve çeşitli veri işleme hizmetleri de sunmayı hedefliyor.

Artifica.io tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, yeni yatırımı işe alım ve e-ticaret yazılım sağlayıcıları ile entegrasyon çalışmalarına hız vermek için kullanılacak.

“Artifica’nın verileri ve yapay zekayı geniş ölçekte kişiselleştirmek konusunda pazar lideri olacağına inanıyoruz.” diyen Startupfon’dan Gülsüm Çıracı, sözlerine şöyle devam etti: Artifica, yatırım tezimize tam olarak uyuyor. Kurucu ekibin alanında uzman ve sektörel bilgi açısından fazlasıyla donanımlı olması, firmanın sektördeki büyük bir sorunu çözüyor olması, uygulamanın başarılı bir şekilde istenen performansı göstermesi Artifica’nın değerini artırıyor.