Adobe, Figma’yı 20 milyar dolar karşılında satın aldı


Adobe, popüler tasarım platformu Figma’yı 20 milyar dolar nakit ve hisse senedi karşılığında satın aldığını duyurdu.

2012 yılında Dylan Field ve Evan Wallace tarafından kurulan Figma, web üzerinde ürün tasarımına öncülük ediyor ve ekiplerin görsel olarak işbirliği yapmasına ve tasarımı herkes için erişilebilir hale getirmesine yardımcı oluyor. Şirket ayrıca, etkileşimli mobil ve web uygulamaları tasarlayan herkesin çok oyunculu iş akışları, gelişmiş tasarım sistemleri ve zengin, genişletilebilir bir geliştirici ekosistemi aracılığıyla işbirliği yapmasını mümkün kılıyor.

Adobe tarafından yapılan açıklamaya göre, Adobe ve Figma birlikte yaratıcılığın ve üretkenliğin geleceğini yeniden tasarlayacak, web’de yaratıcılığı hızlandıracak, ürün tasarımını geliştirecek ve yaratıcı, tasarımcı ve geliştiricilerden oluşan küresel topluluklara ilham verecek. İki şirket, müşteriler, hissedarlar ve sektör için önemli bir değer yaratmak için muazzam, hızlı büyüyen bir pazar fırsatına ve yeteneklerine sahip olacak.

Adobe Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Shantanu Narayen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Adobe’nin büyüklüğü, yeni kategoriler oluşturma, organik inovasyon ve inorganik satın almalar yoluyla en son teknolojileri sunma becerimize dayanmaktadır. Adobe ve Figma’nın birleşimi dönüşümseldir ve işbirlikçi yaratıcılık vizyonumuzu hızlandıracaktır.”

Figma kurucu ortağı ve CEO’su Dylan Field ise şu ifadeleri kullandı: “Adobe’nin özellikle 3D, video, vektör, görüntüleme ve yazı tiplerindeki şaşırtıcı inovasyonu ve uzmanlığıyla, müşterilerin ürünleri daha hızlı ve daha kolay tasarlamalarını sağlamak için yeni araçlar ve alanlar oluştururken tarayıcıda uçtan uca ürün tasarımını yeniden tasarlayabiliriz.”