Yeni fonunu duyuran 500 Istanbul, yoluna 500 Emerging Europe olarak devam edecek


2016 yılının Temmuz ayında 10,5 milyon dolarlık fon ile kurulan ve ülkemizdeki yatırım ekosisteminin en önemli oyuncuları arasında yer alan 500 İstanbul, yeni fonunu duyurdu ve bundan sonra yoluna 500 Emerging Europe olarak devam edeceğini açıkladı.

Türkiye ve çevresindeki ülkelere odaklanan 500 İstanbul, bugüne kadar çoğunluğu Türkiye’de olmak üzere, Polonya, Macaristan, Ukrayna, Yunanistan ve Bulgaristan’da 40 yatırım gerçekleştirdi. Bu yatırımlar arasında 3 tane unicorn bulunurken, portföyün toplam cirosu ise 600 milyon doların üzerine çıktı.

İsim değişikliği ile birlikte 70 milyon euroluk yeni fonunu da duyuran 500 Emerging Europe, yatırımlarına yeni fonu üzerinden devam edecek. 2019 yılından bu yana Doğu Avrupa pazarında da yatırımlar yapan şirket, isim değişikliği ile birlikte Orta ve Doğu Avrupa pazarında daha çok varlık gösterebilecek ama ana odağı Türkiye olmaya devam edecek.

500 Emerging Europe tarafından aktarılan bilgilere göre, 70 milyon euroluk fon ile birlikte tohum aşamasındaki 30 şirkete 2 milyon euroya kadar yatırım yapılması hedefleniyor. Bu yatırımların 14’ünü geçtiğimiz sene içerisinde gerçekleştiren 500 Emerging Europe, şirketlerin büyümelerine destek olmak ve yabancı yatırımcıların yeni unicorn hikayelerinin içerisinde daha erken yer almasını sağlamak istiyor.

“500 Istanbul, başlangıçtan itibaren yerel teknoloji geliştirerek, ihracata odaklanan şirketlere yatırım yapma amacı ile kuruldu ve bu kapsamda 3 unicorn hikayesinin içinde bulundu.” diyen 500 Emerging Europe kurucularından Enis Hulli, sözlerine şöyle devam etti: Benzer yetenek havuzu ve ihracat potansiyeline sahip Doğu Avrupa pazarlarına da 2019’dan beri yatırımlar yapıyoruz. Başta Türkiye olmak üzere, bu bölgenin her yıl onlarca unicorn çıkarma potansiyeli olduğuna inanıyoruz.”

“500 Emerging Europe ekibi lokal girişimcilik ekosistemlerini desteklemeye devam ederek bölgeyi gelişmiş pazarlara bağlayan köprüleri inşa etmeyi amaç edinmiştir.” diyen 500 Emerging Europe kurucularından Arın Özkula, sözlerine şöyle devam etti: “Hedeflediğimiz hiper-lokal yaklaşım ile 500 Global’in dünya çağındaki network’ünü harmanlayarak bölgede erken aşama teknoloji girişimcilerinin ilk durağı olacağız.”