Yeni nesil finans uygulaması Turan, 45 milyon değerleme ile yatırım aldı


Türk devletlerinde yaşayan kullanıcıların yararlanmasını sağlayacak yeni nesil bir finans uygulaması olma hedefiyle kurulan ve Türk devletlerinin neobank’ı olmayı hedefleyen Turan, 45 milyon değerleme ile yatırım aldı.

Türkiye’nin elektronik para ve ödeme hizmetleri lisansı alan şirketlerden biri olan Birleşik Ödeme’nin de katıldığı yatırım turuna Re-Pie, İhsan Elgin, Webhelp Türkiye CEO’su Metin Tarakçı, Webrazzi Genel Müdür Yardımcısı Ali Altuğ Koca, SGLOBE Yönetim Global Gelişim Hizmetleri A.Ş ve Türk bankacılık ekosisteminin deneyimli isimleri Akif Cahit Erdoğan ve Yakup Doğan katıldı.

Tüm Türk soyluların Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan gibi Türk devletleri arasında fiziki dünya için tasarlanan para transferi sürecini dijital dünyaya taşımayı hedefleyen Turan, geliştirdiği özel finansal ürün ve hizmetler ile Türk devletlerinin dijital finansal okuryazarlığının gelişmesine katkı sunmayı hedefliyor.

İlk olarak Türkiye’de Türk soylu kişilere, kendi dillerinde hizmet veren tek finansal uygulama olmayı hedefleyen Turan, kısa süre içerisinde Azerbaycan ve Özbekistan gibi Türk devletlerine de ulaşmak istiyor.

“Türk soylu kişilerin Türkiye’de finansal ürünlere erişimlerinin zor olduğu ve büyük oranda bu finansal ekosistemin dışında bulundukları bilinen bir gerçek.” diyen Turan kurucusu ve CEO’su Özgür Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti: “Bu sebeple de Türkiye’de yaşayan Türk soylu kişilerin 360 derece finansal uygulaması olmak Turan’ın ana hedeflerinden biri. Bunu yaparken, onlara kendi dillerinde, kendi yaşam tarzları ile hizmet verme amacıyla yola çıktık. Yakın dönemde Türkiye’de başlayacağımız bu yolculuğu tüm Türk Devletleri’ne taşımayı ve Türk Devletleri arasında para transferi süreçlerini tamamen dijitalleştirmeyi hedefliyoruz.”