Meta aleyhindeki davalar, uygulamalarının Apple kullanıcılarını izlediğini iddia ediyor


Sosyal ağ uygulamaları Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta’ya karşı açılan iki yeni dava, Facebook ve Instagram’ın, Apple’ın katı kurallarına rağmen kullanıcıları izlediğini iddia ediyor. İddiaya göre Facebook ve Instagram, Apple kullanıcılarının verilerini toplamak için gizli bir boşluk kullanıyor.

Açılan iki yeni dava ve iddialara göre, kullandığı gizli boşluk ile Apple kullanıcılarını izleyen Meta, kullanıcıların Facebook ve Instagram’daki uygulama içi tarayıcılar aracılığıyla ziyaret ettiği web sitelerine, kullanıcının izni olmadan javascript izleme kodu yerleştiriyor.

Geçtiğimiz yıl uygulama geliştiricilerinin kullanıcılara verilerinin izlenip izlenemeyeceğini sormalarını gerektiren Uygulama İzleme Şeffaflığı (App Tracking Transparency veya kısaca ATT) adlı yeni gizlilik politikasını yayınlayan Apple, büyük teknoloji şirketlerinin milyarlarca dolar kaybetmelerine neden oldu. Apple’ın yeni gizlilik politikası nedeniyle yalnızca Meta, 2022 yılında 10 milyar dolardan daha fazla para kaybedecek.

Söz konusu iddialar hakkında açıklama yapan Meta, açılan davalardaki iddiaların asılsız ve haksız olduğunu, Facebook ve Instagram’daki uygulama içi tarayıcısının kullanıcıların gizlilik tercihlerine saygı gösterecek şekilde tasarlandığını söylüyor.