Apple, 2025 yılına kadar üretiminin önemli bir kısmını Hindistan ve Vietnam’a taşıyacak


Üretiminin büyük bir kısmını Çin’de gerçekleştiren ve Çin’e olan bağımlılığını azaltmaya odaklanan Apple, birkaç yıl önce bazı cihazlarını Hindistan ve Vietnam’da birleştirmeye başlamıştı. JP Morgan analistlerine göre Apple, 2025 yılına kadar üretiminin önemli bir kısmını Hindistan ve Vietnam’a taşıyacak.

JP Morgan analistleri tarafından hazırlanan rapora göre Apple, 2022 yılının dördüncü çeyreğinde iPhone 14 üretiminin yüzde 5’ini, 2025 yılına kadar ise tüm iPhone üretiminin yüzde 25’ini Hindistan’a taşıyacak. iPhone üretimi, Hindistan’daki Foxconn ve Wistron fabrikalarında gerçekleşecek.

iPad, Apple Watch, MacBook ve AirPods modellerinin üretimini de Çin dışına taşımayı planlayan Apple, rapora göre, 2025 yılına kadar iPad ve Apple Watch üretiminin yüzde 20’sini, MacBook üretimim yüzde 5’ini ve AirPods üretiminin ise yüzde 65’ini Vietnam’a taşıyacak.

Şu an üretiminin yalnızca yüzde 5’ini Çin dışında gerçekleştiren Apple, JP Morgan analistleri tarafından hazırlanan raporun geneline baktığımızda, 2025 yılına kadar tüm iPad, Apple Watch, MacBook ve AirPods üretiminin yüzde 25’ini Çin dışında gerçekleştirecek.