Amazon, Türkiye’deki ilk lojistik üssünü açtı


Mart ayında yaptığı açıklamada 100 milyon dolarlık yatırım ile Türkiye’de lojistik üssü kuracağını duyuran Amazon, Türkiye’deki ilk lojistik üssünü açtı. Bini aşkın kişiye istihdam yaratacak olan Amazon Lojistik Üssü, son dönemde artan müşteri talebini karşılamaya yardımcı olacak.

Amazon, İstanbul’un Tuzla ilçesinde açılan yeni Amazon Lojistik Üssü için mühendislik, insan kaynakları, muhasebe, operasyon ve bilgi işlem, müşteri hizmetleri ve lojistik ekipleri için işe alım süreçlerini geçtiğimiz aylarda başlatmıştı. Amazon tarafından yapılan açıklamaya göre çalışanlar, Amazon Türkiye’de geçerli indirimleri, ek sağlık, hayat ve kaza sigortası, artırılmış ebeveyn izni ve daha fazlasını içeren rekabetçi ücret ve kapsamlı yan haklar paketi ile modern, güvenli ve ilgi çekici bir çalışma ortamına katılacak.

Türkiye’deki ilk Amazon Lojistik Üssü’nü açmaktan mutluluk duyduklarını belirten Amazon Operasyonları Türkiye Genel Müdürü Hakan Karadoğan, üssün binden fazla kişiye istihdam fırsatı yaratacağını ve çalışanlara rekabetçi ücret, kapsamlı bir sosyal yardım paketi ve güvenli, modern bir ortamda çalışırken profesyonel büyüme fırsatları sunacağını söyledi.

Ayrıca, Türkiye’de Amazon üzerinden satış yapan 25 binden fazla KOBİ’nin bir önceki yıla göre yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdiğini duyuran Amazon, bugüne kadar Amazon’da satış yapan Türk KOBİ’lerinin, işlerini çevrimiçi olarak desteklemek için Türkiye’de 35 binden fazla iş yarattığını belirtti. Amazon tarafından yapılan açıklamaya göre, ihracat satışları bir önceki yıla göre iki kattan fazla artarak 2021 yılında 300 milyon Euro’nun üzerine çıktı. 6 binden fazla Türk KOBİ, Amazon Lojistik hizmetinden yararlandı ve satışları yıldan yıla ikiye katlandı.

Türkiye’deki ilk lojistik üstlerini açmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott, son teknolojiler ile donatılan üssün, Amazon Türkiye üzerinden satış yapan ve son bir yılda yüzde 50 oranında artan KOBİ’leri işlerini daha da büyümeleri için destekleme konusunda önemli katkılar sağlayacağını söyledi.