Meta’nın patent ihlali nedeniyle Voxer’e 175 milyon dolar ödemesi kararlaştırıldı


2007 yılında Tom Katis ve Matt Ranney tarafından kurulan telsiz uygulaması Voxer, patentlerini ihlal etme ve teknolojisini uygulamalarında kullanma suçlamaları ile 2020 yılında Meta’ya (eski adıyla Facebook) dava açmıştı. Teksas Federal Mahkemesi, Çarşamba günü sunulan mahkeme belgelerine göre Meta’nın patent ihlali nedeniyle Voxer’e 175 milyon dolar ödemesine karar verdi.

Voxer kurucusu Tom Katis, Afganistan’da Özel Kuvvetler İletişim Çavuşu olarak görev yaparken karşılaştığı savaş alanı iletişim sorunlarını çözmek için 2006 yılında söz konusu patentleri aldı. Tom Katis ve Voxer ekibi, canlı ses ve görüntülü iletişim sağlayan bir teknoloji geliştirdi ve 2011 yılında Walkie Talkie uygulamasını piyasaya sürdü.

Mahkemede sunulan belgeler, Meta’nın uygulama piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra potansiyel bir iş birliği için Voxer ile iletişime geçtiğini, ardından Voxer’in patent portföyünü ve tescilli teknolojisini Meta’ya açıkladığını belirtiyor. Belgelere göre, iki şirket arasındaki toplantılar olumsuz sonuçlandığında Meta, o sırada kendi canlı ses ve görüntülü iletişim ürününe sahip olmamasına rağmen Voxer’i rakip olarak tanımladı. Şirket daha sonra Walkie Talkie uygulamasının Arkadaş Bul özelliğine erişimi kaldırmak da dahil olmak üzere önemli Facebook bileşenlerine erişimini iptal etti.

Mahkeme belgelerinde yer alan ifadeler şu şekilde: “Meta, Voxer’ın Facebook platformunun temel bileşenlerine erişimini iptal etti ve 2015 yılında Facebook Lıve’ı, 2016 yılında ise Instagram Live’ı başlattı. Her iki üründe Voxer’ın teknolojisini içeriyor ve patentlerini ihlal ediyor.”

Belgeler ayrıca, Tom Katis’in Şubat 2016’da Facebook Live’ın Voxer’ın patentlerini ihlal etmesi hakkında Facebook Live Kıdemli Ürün Müdürü ile bir toplantı yaptığını ve Meta’nın Voxer ile bir anlaşma yapmayı reddettiğini belirtiyor.

Bir Meta sözcüsü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Mahkemedeki kanıtların Meta’nın Voxer’ın patentlerini ihlal etmediğini gösterdiğine inanıyoruz. İtiraz da dahil olmak üzere daha fazla yardım istemek niyetindeyiz.”