E-ticaret lojistiği hizmeti sağlayan OPLOG, 11 milyon euro yatırım aldı


Yazılım ve robotik destekli e-ticaret lojistiği (fulfillment) hizmeti sağlayan Ankara merkezli teknoloji şirketi OPLOG, çıktığı ilk yatırım turunda, Esas Private Equity’den 11 milyon euro yatırım aldı.

2013 yılında Halit Develioğlu tarafından kurulan OPLOG, e-ticaret şirketlerinin kendi alanlarına odaklanmalarına imkan sağlayan inovatif lojistik partneridir. Akıllı depolarında ürünlerinizi stoklayan, siparişlerinizi hazırlayan ve teslimat süreçlerini yöneterek şirketlere uçtan uca e-ticaret lojistiği (fulfillment) hizmeti sağlayan OPLOG, kusursuz e-ticaret lojistiği deneyimi ile şirketinizi e-ticarette büyütmenize yardımcı oluyor.

Pandemi sonrası dönemde e-ticaretteki yavaşlamaya rağmen, yıllık bazda sipariş karşılama oranında yüzde 91 oranında artış gözlemlediklerini belirten OPLOG kurucusu ve CEO’su Halit Develioğlu, 300’ün üzerindeki çalışanları, mühendislik güçleri ve fulfillment alanındaki deneyimleri ile geliştirdikleri teknolojilerini, Esas Private Equity ile birlikte dünyaya açacak olmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Tamamen öz kaynakları ile ölçeklenebilir ve büyümeye açık bir yapıya kavuşturdukları iş modellerinin, alınan yatırım ile başta Avrupa pazarı olmak üzere dünyaya taşıyacaklarını ifade eden Halit Develioğlu, ilk etapta Avrupa’daki 10 ülkede tamamen kendilerine ait fulfillment depoları açmayı hedeflediklerini belirtti. Yeni açılacak depolar ile birlikte binin üzerinde istihdam sağlayacaklarını ekleyen Halit Develioğlu, OPLOG’a katılacak yeni ekip arkadaşlarının yüzde 30’undan fazlasının teknoloji ve yazılım kadrolarına dahil olacağını söyledi.

Aktarılan bilgilere göre, yıl souna kadar İngiltere’de robotik destekli fulfillment hizmeti vereceği bir depo açmayı planlayan OPLOG, bu sayede 2023 yılında Amazon dışında Avrupa’da fulfillment merkezlerinde kendi ürettiği robotik teknolojileri kullanan tek fulfillment şirketi olacak.

Çıktığı ilk yatırım turunda 11 milyon euro yatırım alan OPLOG, alınan yatırımı hizmet ağının Avrupa’ya yayılması ve Türk robotu TARQAN’ın dünyaya açılması için kullanacak.