Google’ın bulut tabanlı oyun platformu Stadia, 18 Ocak 2023’te kapanıyor


2019 yılının Mart ayında ilk kez karşımıza çıkan ve aynı yılın Kasım ayında tüm oyuncuların kullanımına sunulan Google’ın bulut tabanlı oyun platformu Stadia, 18 Ocak 2023 tarihinde kapanıyor.

Google Başkan Yardımcısı ve Stadia Genel Müdürü Phill Harrison tarafından yapılan açıklamaya göre Google, güçlü bir teknoloji temeli üzerine inşa edilmiş olsa da, beklenen ilgiyi göremediği için Stadia hizmetini sonlandırma kararı aldı. Phill Harrison, verilen bu kararın zor bir karar olduğunu belirtti.

Google Store üzerinden yapılan tüm Stadia donanım satın alma işlemleri ile Stadia mağazası üzerinden yapılan tüm oyun ve eklenti içerik satın alma işlemleri için geri ödeme yapacağını açıklayan Google, oyuncuların oyun kütüphanelerine erişmeye ve 18 Ocak 2023 tarihine kadar oynamaya devam edeceklerini belirtti.

Stadia’ya güç veren temel teknoloji platformunun kendini kanıtladığını ve oyun oynamanın ötesine geçtiğini belirten Phill Harrison, bu teknolojiyi YouTube, Google Play ve Artırılmış Gerçeklik gibi Google’ın diğer bölümlerinde uygulamak için fırsatlar gördüklerini ve aynı zamanda iş ortaklarına sunduklarını söylüyor. Oyun oynamaya derinden bağlı olduklarını sözlerine ekleyen Phill Harrison, geliştiricilerin, endüstri ortaklarının, bulut müşterilerinin ve yaratıcıların başarısını destekleyen yeni araçlara, teknolojilere ve platformlara yatırım yapmaya devam edeceklerini ifade etti.