Elon Musk, Tesla’nın insansı robotu Optimus’u tanıttı


Elon Musk, Tesla’nın insansı robotu Optimus’u tanıttı. Tesla’nın her yıl düzenlediği AI (Yapay Zeka) Günü etkinliğinde tanıtılan insansı robot Optimus, geçtiğimiz yıl düzenlenen AI Günü etkinliğinde konsept olarak tanıtılmıştı. Elon Musk’ın açıklamalarına göre, ilk kez bağlantısız olarak çalıştırılan Optimus, etkinlik sırasında sahneye dans ederek geldi ve seyircilere el salladı.

Tesla’nın 10 yıldır insansı robotlar üzerinde çalıştığını ve Optimus’un geçtiğimiz yıl “takım elbiseli bir adam” olduğunu belirten Elon Musk, hedeflerinin en kısa sürede, gerçekten kullanışlı bir insansı robot yaratmak olduğunu söyledi. Optimus’un geçtiğimiz yıla göre çok daha etkileyici ve canlı olarak gösterilenlerden daha fazlasını yapabileceğini ifade eden Elon Musk, Optimus’u geliştirmek için daha çok çalışacaklarını ve gelecek yıl üretimine başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Tesla Optimus (1)

Her şey yolunda giderse, 2027 yılına kadar satışa sunulması planan Optimus, Elon Musk’ın açıklamalarına göre, 20 bin doların altında bir fiyat etiketine sahip olacak. Yemek pişirme, temizlik, bahçe işleri gibi gündelik işler ve zorlu çalışma koşullarında kullanılması hedeflenen Optimus, Tesla’nın fabrikalarında da kullanılacak. Hedeflerinin Optimus’dan milyonlarca üretmek olduğunu belirten Elon Musk, insansı robotun 8 saatlik bir iş yapma potansiyeline sahip olduğunu ve robotun 73 KG ağırlığında olduğunu söyledi.

Tesla’nın Full-Self Driving (FSD) adındaki otonom araç teknolojisine güç veren bilgi işlem donanımını kullanan ve gerçek dünya ortamında eğitilen Optimus, 2,3 kWh batarya takımından güç alıyor. Tesla mühendislerine göre, 28 derece dönebilen ve ellerindeki 11 farklı eklemi bükülebilen Optimus, tamamen insanların biyolojik özelliklerinden ilham alınarak geliştirildi. Mühendislere göre, ellerini, bileklerini ve dizlerini hareket ettirmek ve verileri işlemek için aktüatörler kullanan Optimus, bu aktüatörleri yapay zeka yardımıyla aktifleştiriyor ve verilen komutları yerine getirmek için hangi hareketleri yapması gerektiğini algılayabiliyor.