Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almayı teklif etti


Twitter hissedarlarının Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık satın alma teklifini kabul ettiğini geçtiğimiz ay sizlere aktarmıştık. Nisan ayında başlayan ve yaşanan olaylar nedeniyle bir türlü tamamlayan satın alma ile ilgili son noktayı Elon Musk koydu ve Twitter’ı 44 milyar dolara satın almayı teklif etti.

Bir Twitter sözcüsü yaptığı açıklamada, Twitter’ın satın alma işlemini hisse başına 54,20 dolardan tamamlamak istediğini söyledi ve Elon Musk’ın satın alma teklifi yaptığını onayladı.

Bugüne kadar neler yaşandı?

Nisan ayında Twitter’ı satın almak isteyen ve 43 milyar dolar teklif eden Elon Musk, Twitter hissedarları ile yapılan görüşmeler sonrasında platformu 44 milyar dolara satın almıştı. Daha sonra spam ve sahte hesapların, Twitter kullanıcılarının yüzde 5’inden azını oluşturduğu hesaplamasına dair beklenen detaylar nedeniyle satın alma anlaşmasını geçici olarak askıya aldığını duyuran Elon Musk, Haziran ayında Twitter’ı anlaşmadan vazgeçmekle tehdit etmişti.

Yaşanan ayların ardından Twitter, sahte hesaplar ile ilgili Elon Musk’a istediği tüm verileri iletti. Verilerin iletilmesine rağmen Elon Musk, Twitter’ı satın almaktan vazgeçti ve Twitter’da Elon Musk’a dava açtı.

Tüm bu yaşananlara rağmen Twitter, hissedarlarından Elon Musk’ın teklifini onaylamamalarını istedi ve Twitter hissedarları, Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık satın alma teklifini onayladı. Onay, davanın devam edeceği ve Elon Musk ile Twitter’ın Ekim ayında Delaware Kançılarya Mahkemesi’nde yargılanacağı anlamına geliyordu ve iddiaya göre Twitter, Elon Musk’ın şikayetlerinin sadece geri çekilmek için bir bahane olduğunu iddia ederek anlaşmayı kapatmaya çalışacaktı.

Mahkeme tarihi yaklaştıkça taraflar arasında bir uzlaşma olabileceğini öngören uzmanlar, haklı çıktı ve Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almayı teklif etti.