Meta Quest Pro tanıtıldı


Geçtiğimiz yıl düzenlediği Connect 2021 etkinliği ile Metaverse’e odaklandığını açıklayan ve adını değiştiren Meta (eski adıyla Facebook), Connect 2022 etkinliğinde yeni ve şimdiye kadarki en gelişmiş sanal gerçeklik (VR) gözlüğü Quest Pro’yu tanıttı. 1,499.99 dolar fiyat etiketiyle ön siparişe açılan Quest Pro, 25 Ekim Salı gününden itibaren satışa sunulacak.

Meta’nın sanal ve karma gerçelik olanaklarını genişletmek için tasarlanmış yeni gelişmiş gözlük serisinin ilk modeli olarak karşımıza çıkan Quest Pro, yüksek çözünürlüklü sensörler, keskin görseller için daha net LCD ekranlar, yepyeni bir tasarım ve daha bir çok yenilikçi özelliklerle birlikte geliyor. Quest Pro’nun yüksek çözünürlüklü ve dışa bakan kameraları, Quest 2’den 4 kat daha fazla piksel yakalıyor ve böylece daha fazla çözünürlük elde ediyor.

Sensörler sayesinde kullanıcının doğal yüz ifadelerini yakalayan ve bu ifadeleri kullanıcının avatarına aktararak daha iyileştirilmiş bir Metaverse deneyimi sunan Quest Pro, gücünü Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon XR2 Plus işlemcisinden alıyor. 12 GB RAM kapasitesine, 256 GB depolama alanına sahip olan ve toplamda 10 yüksek çözünürlüklü sensör ile donatılan Quest Pro, Quest 2’ye göre daha güçlü ve daha gelişmiş özellikler sunuyor.

Ayrıca Quest Pro, yeni ve şimdiye kadarki en gelişmiş kontrolcü ile birlikte geliyor. Quest Touch Pro olarak isimlendirilen ve Quest 2 ile birlikte gelen kontrolcüden çok daha gelişmiş olan yeni kontrolcü, daha ergonomik ve dengeli olarak yeniden tasarlanmış. Gücünü Snapdragon 662 işlemcisinden alan ve her kontrol cihazındaki üç yerleşik sensör ile başlıktan bağımsız olarak 3B alanda konumlarını takip ederek kullanıcıya 360 derecelik bir hareket aralığı sunan Quest Touch Pro, Quest 2 ile birlikte de kullanılabilecek.

Quest Pro satın aldığınızda kutunun içerisinde çıkacak olan Quest Touch Pro, Quest Pro’dan bağımsız olarak 299,99 dolar fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

Karşınızda Meta Quest Pro