Sony ve Honda ortaklığında üretilen elektrikli otomobil, 2026 yılında satışa sunulacak


Geçtiğimiz Mart ayında Sony ve Honda’nın elektrikli otomobil pazarındaki faaliyetlerini güçlendirmek için anlaşma yaptıklarını ve bu anlaşma kapsamında ortak bir şirket kuracaklarını sizlere aktarmıştık. Yapılan açıklamaya göre, Sony ve Honda ortaklığında üretilen elektrikli otomobil, 2026 yılında satışa sunulacak.

Yapılan anlaşma ile güçlerini birleştiren ve 10 milyar yen (67 milyar dolar) yatırım ile Sony Honda Mobility isimli ortak bir şirket kuran Japonya merkezli iki teknoloji devi Sony ve Honda, Sony Honda Mobility’nin ilhamları bir araya getiren, en son teknolojinin ön saflarına meydan okuyan, insanların duygularına ve davranışlarına hitap eden bir şirket olacağını açıkladı.

Yaptığı açıklama ile elektrikli otomobil üretimine Honda’nın Kuzey Amerika’daki fabrikasında başlayacaklarını belirten Sony Honda Mobility Temsilci Direktörü, Başkanı ve CEO’su Yasuhide Mizuno, ön siparişlerin 2025 yılında alınacağını ve elektrikli otomobilin 2026 yılında ilk olarak ABD pazarında satışa sunulacağını söyledi.

Teknolojileri Sony tarafından geliştirilecek ve üretimi Honda tarafından yapılacak elektrikli otomobil, aktarılan bilgilere göre, 2026 yılının ikinci veya üçüncü çeyreğinde Japonya pazarında satışa sunulacak. Avrupa pazarında ne zaman satışa sunulacağı henüz açıklanmayan elektrikli otomobil, online olarak satılacak.