Netflix’in 6,99 dolarlık reklam destekli planı, Kasım ayında kullanıma sunulacak


Son çeyrek verilerine göre 970 bin kullanıcı kaybeden ve kullanıcı kaybının önüne geçmek için çözümler üretmeye odaklanan Netflix, reklam destekli planını duyurdu. Aylık 6,99 dolar olarak ücretlendirilen reklam destekli plan, Kasım ayında kullanıma sunulacak.

İlk olarak Avustralya, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Kore, Meksika, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD’de kullanıma sunulacak reklam destekli plan, Netflix tarafından yapılan açıklamaya göre, lisans kısıtlamaları nedeniyle sınırlı sayıdaki filmleri ve dizileri geçici olarak içermeyecek.

Netflix tarafından paylaşılan bilgilere göre, reklam destekli plan ile Netflix’e üye olan kullanıcılar, Temel, Standart ve Premium üyelerinden farklı olarak saatte 4 ila 5 dakikalık reklam izleyecek ve indirme özelliğini kullanamayacak. Başlangıçta reklamlar 15 veya 30 saniye uzunluğunda olacak ve filmlerden önce ve sonra oynatılacak.

Nielsen tarafından yapılan araştırmaya göre, geçtiğimiz Temmuz ayında dijital yayın platformları, ABD’de ilk kez Kablo TV izlenmelerini geride bıraktı. Yapılan bu araştırmaya dikkat çeken Netflix Baş ve Ürün Sorumlusu Greg Peters, artık her kullanıcı için bir fiyat ve plan olduğunu belirtti. Henüz daha çok erken olmasına rağmen, hem tüketicilerin hem de reklamverenlerin ilgisinden memnun olduklarını ifade eden Greg Peters, reklam destekli planı zaman içinde daha fazla ülkede kullanıma sunacaklarını söyledi.