Apple, yepyeni bir tasarıma sahip yeni nesil iPad’i tanıttı


Apple, 10.9 inç Liquid Retina ekrana sahip tam ekran tasarımıyla yeni nesil iPad’i tanıttı. Gücünü önceki nesle göre daha hızlı performans ve güç verimliliği sunan A14 Bionic çipten alan yeni nesil iPad, güncellenmiş kameralarla daha iyi bir görüntülü arama deneyimi için 12 MP Ultra Geniş ön kameraya, daha net, canlı fotoğraflar ve 4K videolar için ise yeni bir 12 MP arka kameraya sahip. USB-C bağlantı noktası ile artık daha geniş bir aksesuar yelpazesini destekleyen yeni nesil iPad, Wi-Fi 6 ile daha hızlı bağlantı sağlıyor ve 5G özelliğiyle kullanıcıların her yerde bağlantıda kalmasına imkan sağlıyor.

iPadOS 16 ve Apple Pencil desteği ile kullanıcılara yaratıcı ve üretken olmanın daha fazla yolunu sunan yeni nesil iPad, 11,299 TL başlangıç fiyat etiketiyle 26 Ekim Çarşamba gününden itibaren satışa sunulacak.

Apple, yepyeni bir tasarıma sahip yeni nesil iPad'i tanıttı (1)

Mavi, Pembe, Sarı ve Gümüş rengi olmak üzere dört muhteşem renk seçeneğiyle sunulan ve tam ekran tasarıma sahip olan yeni nesil iPad, 10.9 inç Liquid Retina ekranı ile önceki nesile göre daha fazla ekran alanı sunuyor. Yeni Liquid Retina ekran 2360×1640 piksel çözünürlük, yaklaşık 4 milyon piksel, 500 nit parlaklık ve True Tone teknolojisi ile muhteşem bir deneyim sağlıyor. Ayrıca Touch ID özelliği iPad’in üst düğmesine taşınarak, iPad’in kilidini açmayı, uygulamalara giriş yapmayı veya diğer bazı özellikleri kullanmayı sorunsuz hale getiriyor.

Yeni nesil iPad’e güç veren A14 Bionic çip, iPad’e gelerek önceki nesle göre CPU performansını %20, grafik performansını %10 artırıyor. Böylece yeni nesil iPad, Apple tarafından aktarılan bilgilere göre, en çok satan Android tabletten 5 kata kadar daha hızlı hale geliyor ve 7. nesil iPad’ten 3 kat daha iyi genel performans sunuyor. Gelişmiş yapay öğrenme özellikleri gücünü A13’ün iki katı sayıda çekirdeğe sahip A14 Bionic’teki 16 çekirdekli Neural Engine’dan alarak %80’e kadar daha hızlı hale geliyor. A14 Bionic çip, projeler üzerinde çalışma, yüksek çözünürlüklü video düzenleme, grafik yoğunluğu yüksek oyunlar oynama gibi günlük görevlerde muhteşem bir performans ve verimlilik sağlıyor.

Apple, yepyeni bir tasarıma sahip yeni nesil iPad'i tanıttı (2)

Ön kamera, yeni iPad’de ilk kez uzun kenarda yer alıyor. Böylece kullanıcılar, ister FaceTime görüşmelerinde ister sosyal medyaya için video kaydederken her zaman doğrudan kameraya bakıyor olacak. Yeni nesil iPad, Uzun kenarda konumlandırılmış Ultra Geniş ön kamera 12 MP sensöre ve 122 derece görüş alanına sahip. Ana Sahne desteği sayesinde, konuşan kişi yer değiştirdikçe otomatik olarak pan ve zoom yapıyor ve bu sayede kullanıcıyı her zaman görüntünün merkezinde tutuyor. iPad’deki gelişmiş 12 MP Geniş arka kamera yüksek çözünürlüklü fotoğraflara ve saniyede 240 kare ağır çekim ayrıntılı 4K videolara olanak veriyor.

Kameralarla uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanan çift mikrofon, kullanımda olan kameraya göre sesleri yakalıyor ve dikkat dağıtan arka plan gürültülerini en aza indiriyor. Yatay modda stereo ses sunan yeni hoparlörler, iPad’in yeni daha büyük ekranıyla birlikte harika bir video izleme deneyimi sağlıyor.