OpenAI ile iş birliği yapan Shutterstock, yapay zeka tarafından oluşturulan görseller satmaya başlayacak


Markalar ve medya şirketleri için dünyanın en büyük yaratıcı platformu olan, yüksek kaliteli fotoğraflar, vektörler, illüstrasyonlar, 3D modeller, videolar ve müzik içeren Shutterstock, OpenAI ile yeni bir ortaklık yaptığını ve yapay zeka tarafından oluşturulan görseller satmaya başlayacağını açıkladı.

2021 yılında OpenAI ile stratejik ortaklığa imza atan ve bu yeni anlaşma ile OpenAI ile ortaklığını genişleterek, sanatçılara daha fazla destek vermek için bir fon başlatarak ve AR-GE makinesini AI tarafından oluşturulan içerikle ilgili içgörüleri toplamaya ve yayınlamaya odaklayan Shutterstock, kendini yeni gelişen teknolojinin ön saflarında konumlandırıyor.

Yaratıcılığı ifade eden araçların sürekli geliştiğini, genişlediğini belirten ve bu evrimi benimsemenin önemli olduğunu vurgulayan Shutterstock İcra Kurulu Başkanı Paul Hennessy, yapay zekayı işlerinin her bölümüne entegre etme konusunda uzun bir geçmişe sahip olduklarını, geliştirmeye ve gelişmeye kararlı olduklarını söyledi.

Shutterstock’tan lisansladıkları verilerin DALL-E’nin eğitimi için kritik bir öneme sahip olduğunu belirten OpenAI CEO’su Sam Altman, Shutterstock müşterilerine DALL-E görüntüleri sunmaktan heyecan duyduklarını ve yapay zeka, sanatçıların yaratıcı iş akışlrının ayrılmaz bir parçası haline geldiğinden, gelecekteki iş birliklerini dört gözle beklediklerini söyledi.

AI tarafından oluşturulan içeriğin katkıda bulunan sanatçıların kümülatif çabası olduğuna inanan Shutterstock, şirketin sanatçı topluluğu için yeni bir endüstri standardı yaratma ve yeni gelir akışları oluşturma çabasıyla, çalışmaları AI modellerinin geliştirilmesine yardımcı olan sanatçılara ek tazminat sağlamak için bir sistem oluşturdu. Şirket ayrıca, katkıda bulunanlara fikri mülkiyetleri kullanıldığında telif ücreti şeklinde tazminat ödemeyi amaçlamaktadır.