Rekabet Kurumu, Meta’ya 346,7 milyon TL para cezası verdi


Rekabet Kurumu, Meta (eski adıyla Facebook), Meta Ireland Limited (eski adıyla Facebook Ireland Limited), WhatsApp ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle yürütülen soruşturmanın tamamlandığını açıkladı.

Paylaşılan bilgilere göre, Meta’nın Facebook, Instagram ve WhatsApp platformlarından topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrimiçi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine karar verildi.

Verilen karar kapsamında Meta’ya, 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar İle Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik” in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, ikinci fıkrası ve üçüncü fıkrasının (b) bendi hükümleri uyarınca 2021 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin üzerinden takdiren, 346,7 milyon TL para cezası verildiği açıklandı.

Konuyla ilgili açıklamasında, Rekabet Kurumu’nun tespitlerine katılmadıklarını ve konu hakkında tüm seçenekleri değerlendireceklerini belirten Meta, “Kullanıcılarımızın gizliliğini koruyor ve insanlara kendi verileri üzerinde kontrol sahibi olma hakkı ve şeffaflık sunuyoruz.” dedi