Elon Musk, Twitter çalışanlarını işten çıkarmaya başladı


44 milyar dolar karşılında Twitter’ı satın alan ve satın alma anlaşmasının tamamlanmasıyla platformda değişiklikler yapmaya başlayan Elon Musk, Twitter çalışanlarını işten çıkarmaya başladı.

Satın alma tamamlanmadan önce Twitter’ın 5 bin 600 çalışanından yüzde 75’ini işten çıkarmak istediğini belirten ve satın alma anlaşmasının tamamlanmasıyla ilk olarak üst düzey isimlerin sözleşmelerini fesheden Elon Musk, 2 binden fazla Twitter çalışanını işten çıkarmayı planlıyor.

Tüm çalışanlarına “Twitter’daki Rolünüz” başlıklı bir e-posta gönderen Twitter, kaç kişinin veya hangi birimlerin işten çıkarıldığını paylaşmazken, e-posta, çalışanların iş e-posta adreslerine gönderildiyse, bu çalışanların Twitter’daki rolüne devam edeceği, e-posta, çalışanların kişisel e-posta adreslerine gönderildiyse, çalışanların işten çıkarıldığını bildirdi.

Twitter tarafından gönderilen e-posta ile işten çıkarıldığını öğrenen çalışanlar, söz konusu eylemin ABD İşçi Düzenleme ve Yeniden Eğitim Bildirimi (WARN) yasasına aykırı olduğunu ve şirkete toplu dava açtıklarını duyurdular. Yetkililer, İş Kanunu’na göre, 100 veya daha fazla çalışanı olan şirketlerin toplu işten çıkarmaları 60 gün önceden bildirmeleri gerektiğini ve Twitter çalışanlarının haklı olduğunu belirtiyor.