Meta, 11 binden fazla çalışanını işten çıkararak yüzde 13 küçülmeye karar verdi


2021 yılında düzenlediği Connect 2021 etkinliği ile Metaverse’e odaklandığını açıklayan ve adını değiştiren, geçtiğimiz Ekim ayında düzenlediği Connect 2022 etkinliğinde ise yeni ve şimdiye kadarki en gelişmiş sanal gerçeklik gözlüğü Quest Pro‘yu tanıtan Meta (eski adıyla Facebook), 11 binden fazla çalışanını işten çıkaracağını ve yüzde 13 küçüleceğini açıkladı.

Konuyla ilgili Meta çalışanlarına mesaj gönderen Meta kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, 11,000’den fazla yetenekli çalışanın gitmesine izin vermeye karar verdiklerini, ayrıca isteğe bağlı harcamaları azalttıklarını ve işe alım süreçlerini 2023 yılının ilk çeyreğine kadar durdurarak daha yalın ve daha verimli bir şirket olmak için bir dizi ek adım atacaklarını belirtti.

Mark Zuckerberg tarafından çalışanlara gönderilen mesajın tam metni şu şekilde: “Bugün Meta’nın tarihinde aldığımız en zor kararı paylaşıyorum. Ekibimizi yüzde 13 oranında küçültmeye ve 11,000’den fazla yetenekli çalışanımızın gitmesine izin vermeye karar verdik. Ayrıca isteğe bağlı harcamaları azaltarak ve işe alım sürecimizi ilk çeyreğe kadar uzatarak daha yalın ve daha verimli bir şirket olmak için bir dizi ek adım atıyoruz. Bu kararın herkes için zor olduğunu biliyorum ve özellikle etkilenenler için üzgünüm.”

İşten çıkarmanın iyi bir yolu olmadığını ve işten çıkarılan her çalışana destek olmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyleyen Mark Zuckerberg, işten çıkarılan ABD’deki kişilere, kıdem tazminatı kapsamında 16 haftalık taban ücret artı her hizmet yılı için üst sınır olmaksızın iki hafta daha ödeme yapılacağını açıkladı. Ayrıca işten çıkarılan kişilerin ve ailelerinin 6 ay boyunca sağlık masrafları karşılanmaya devam edecek. Bunlara ek olarak ise işten çıkarılanlara kariyer ve göç desteği sağlanacak.

Meta, işten çıkarılan ABD dışındaki kişilerinde benzer desteklere sahip olacağını ve yerel istihdam yasalarının dikkate alınacağını açıkladı.