Apple, uydu iletişim bağlantısı teknolojisi için 450 milyon dolar yatırım yaptı


Geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleştirdiği Far Out etkinliğinde iPhone 14 serisi, ikinci nesil AirPods Pro, Apple Watch Series 8, ikinci nesil Apple Watch SE ve Apple Watch Ultra modellerini tanıtan Apple, iPhone 14 serisi ve Apple Watch Ultra ile birlikte kullanıma sunulan uydu iletişim bağlantısı teknolojisi için 450 milyon dolar yatırım yaptı.

Apple tarafından aktarılan bilgilere göre, Apple’ın Gelişmiş Üretim Fonu’ndan yapılan 450 milyon dolarlık yatırım, iPhone 14 serisi ve Apple Watch Ultra için uydu iletişim bağlantısı teknolojisini destekleyen altyapıyı sağlıyor. Kasım ayının sonundan itibaren ABD ve Kanada’da kullanıma sunulacak uydu iletişim bağlantısı teknolojisi, iPhone 14 serisi ve Apple Watch Ultra’nın doğrudan uyduya bağlanmasına ve hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezleriyle iletişim kurmaya olanak tanıyacak.

Uydu iletişim bağlantısı teknolojisinin iPhone 14 serisi ve Apple Watch Ultra ile birlikte sunulan en önemli ve en kritik güvenlik özelliklerinden biri olduğunu aktaran Apple, Çaprışma Algılama özelliğinin artık ciddi bir trafik kazasını algılayabildiğini ve kullanıcı bilinçsiz olduğunda veya iPhone’una ulaşamadığında otomatik olarak acil çağrı merkezlerini arayabildiğini belirtiyor.

Globalstar ve Apple iş birliği ile kullanıma sunulan uydu iletişim bağlantısı teknolojisi, mobil uydu hizmetleri için özel olarak belirlenmiş L ve S bantlarındaki spektrumu kullanıyor. Bir iPhone kullanıcısı uydu üzerinden acil çağrı merkezine mesaj gönderdiğinde, gönderilen mesaj Globalstar’ın alçak yörüngedeki 24 uydusundan biri tarafından hareket eder. Uydu daha sonra mesajı dünyanın kilit noktalarında bulunan özel yer istasyonlarına gönderir.

Uydu iletişim bağlantısı teknolojisinin Amerikan yaratcılığının ve teknolojisinin nasıl hayat kurtarabileceğinin bir örneği olduğunu belirten Apple COO’su Jeff Williams, Bu teknolojinin önde gelen ABD şirketleri tarafından etkinleştirilmesinden ve kullanıcıların, ihtiyaç duyduklarında acil çağrı merkezlerine ulaşabileceklerini bilerek şebeke dışı alanları keşfedebilmelerinden gurur duyduklarını söyledi.

iPhone’da kullanıma sunulan uydu iletişim bağlantısı teknolojisinin uydu iletişiminde önemli bir ilerleme olduğunu ve Globalstar’ın uydularının hayat kurtarmada merkezi bir rol oynamasından gurur duyduklarını belirten Globalstar Yönetim Kurulu Başkanı Jay Monroe, Apple’ın altyapı yatırımıyla, yer istasyonlarını inşa etmek, genişletmek ve yükseltmek için ekiplerini büyüttüklerini söyledi.