Amazon, maliyetleri düşürmek için Alexa’yı incelemeye aldı


Yükselen enflasyon, makroekonomik dalgalanmalar ve kötüleşen finansal raporların sonucunda borsada tarihi bir düşüş yaşayan ve 1 trilyon dolar değer kaybeden ilk halka açık şirket olan Amazon, maliyetleri düşürmek için şirket içinde önemli bir inceleme başlattı.

1997 ylında Amazon’a katılan, 2003 yılında 57 kişilik bir ekip ile birlikte Amazon Web Services platformunu kuran ve Temmuz 2021’den beri Amazon CEO’su olan Andy Jassy, son yıllarda 5 milyar doların üzerinde zarar eden donanım biriminin zararını azaltmak için inceleme başlatılmasını talep etti. Söz konusu zararı azaltmak isteyen ve incelemeyi başlatan Amazon, şirketin donanım ve akıllı ev stratejisinin en önemli parçası olan Alexa’yı inceleme altına aldı.

Başlatılan inceleme kapsamında Alexa’nın geliştirme sürecine odaklanacak olan Amazon, inceleme ile birlikte Alexa’ya yapılan ve bundan sonra yapılacak olan yatırımın mantıklı olup olmayacağını araştıracak. İnceleme sonucunda olumsuz bir karar çıkması durumunda Amazon’un Alexa için yaptığı yatırımlar azalabilir.

Konuyla ilgili açıklama yapan ve Alexa’nın arkasında olduğunu dile getiren Amazon, inceleme ve Alexa’nın geleceği ile ilgili bilgi paylaşmadı. Alexa ile ilgili açıklama yapan Amazon sözcüsü Brad Glasser, Alexa’nın etkileşiminin geçtiğimiz yıl yüzde 30 oranında arttığını belirtti. Alexa’nın geleceği konusunda iyimser olan Brad Glasser, Alexa’nın Amazon için önemli bir yatırım alanı olmaya devam ettiğini söyledi.