FTX iflas başvurusunda bulundu, Sam Bankman-Fried istifa etti


Dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası FTX, yaklaşık bir hafta süren olaylar zincirinin sonunda iflas başvurusunda bulundu. FTX kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried’ın Ponzi şeması kurduğu iddialarıyla başlayan tartışmalar, kısa bir süre içinde saman alevine dönüştü ve milyonlarca insanın para kaybetmesine sebep oldu.

2019 yılının Mayıs ayında kurulan ve Şubat 2022’de bir milyondan fazla kullanıcıya ulaşan FTX, Amerika Birleşik Devletleri İflas Kanunu’nun 11. Bölümü kapsamında iflas başvurusunda bulundu. FTX kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried istifa etti. FTX’in CEO pozisyonuna John J. Ray getirildi.

Bugüne kadar neler yaşandı?

CoinDesk tarafından yayınlanan bir makelede, Sam Bankman-Fried’ın kurduğu Alameda Research ve FTX’in yakın bağlara sahip olduğu ileri sürüldü. Makalede, FTX’in kullanıcı işlemlerinden ve yatırımcılardan elde ettiği paraları Alameda Research’e aktardığı ve Alameda Research’ın bu paraları Sam Bankman-Fried’in dahil olduğu projelere yatırdığı söylendi.

Makelede, Alameda Research’ın 14,6 milyar dolar değerinde kripto varlığa sahip olduğu ve bu varlıkların 5,8 milyar dolarının FTX’ın token birimi FTT’de tutulduğu belirtildi. Yaklaşık 2,2 milyar dolarlık bir kısmın ise Sam Bankman-Fried’in dahil olduğu projelere yatırıldığı iddia edildi.

CoinDesk’in iddialarının ardından Binance CEO’su Changpeng Zhao, Binance’in 2021 yılında gerçekleşen 2,1 milyar dolar değerindeki FTX exit’inden elde ettiği tüm FTT’leri satacağını ve likidite edeceğini açıkladı. Changpeng Zhao’nun açıklamasının ardından kısa bir süre içerisinde yüzde 30 oranında değer kaybeden FTT, milyonlarca insanın para kaybetmesine sebep oldu.

Olay sonrasında insanlar FTT’lerini satmaya başladı. Kullanıcıların işlem gerçekleştirememesi, FTX’in kasasındaki tüm nakit paranın farklı kripto varlıklarda olduğunu ortaya çıkardı. FTX, likidite krizi sonucunda tüm kullanıcı işlemlerini durdurdu.

FTT’leri satacağını ve likidite edeceğini açıklamasıyla FTX’i zor duruma soktuğu iddia edilen Changpeng Zhao, yaşanan likidite sorununu çözmek için Binance’in FTX’i satın alacağını duyurdu. Duyurusundan kısa bir süre sonra FTX’in içinde bulunduğu durumun Binance’in kontrolünün çok ötesinde olduğunu belirten Changpeng Zhao, FTX’i satın almaktan vazgeçtiklerini açıkladı.

Binance’in FTX’i satın almaktan vazgeçmesi üzerine Sam Bankman-Fried, yatırım aradığını ve alınacak yatırımla kullanıcılara ödeme yapılacağını belirtti. Yatırım arama çabalarında istediğini bulamayan FTX, yenilgiyi kabul etti ve iflas başvurusunda bulundu. Sam Bankman-Fried istifa etti.