Tesla, 2022 yılında Bitcoin’den 204 milyon dolar zarar etti


2021 yılının Şubat ayında 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın alan ve ardından Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul eden Tesla, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile paylaşılan belgelere göre, 2022 yılında Bitcoin’den 204 milyon dolar zarar etti.

Hatırlatmak gerekirse Tesla’nın Şubat 2021’de yaptığı 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı, aynı ay içerisinde şirketin 2020 yılındaki araç satışlarına kıyasla daha fazla kâr elde etmesini sağlamıştı. Tesla’nın yatırımının ardından Bitcoin, yine aynı ay içerisinde 44 bin 900 dolar seviyesinden 55 bin dolar seviyesine yükselerek piyasa değerini 1 trilyon doların üzerine çıkarmıştı. Bitcoin’in bu yükselişi, Tesla’nın yaklaşık olarak 930 milyon dolar kâr elde ettiği anlamına geliyordu. Paylaşılan belgelere göre Bitcoin’den elde edilen bu kâr, araç satışlarından elde edilen 720 milyon dolarlık kârdan neredeyse yüzde 30 daha fazla.

Ayrıca ilk satın alımının ardından, 2021 yılının ilk üç ayında 272 milyon dolar değerinde Bitcoin sattığını açıklayan Tesla, sahip olduğu Bitcoin’lerin yüzde 10’unu temsil eden satıştan 101 milyon dolar kâr elde ettiğini belirtti.

Bitcoin yatırımından kâr elde eden ve sonrasında Elon Musk’ın tweeti ile Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul ettiğini açıklayan Tesla, bu yeni nesil ödeme yöntemini o dönemde sadece ABD için kullanıma sunmuştu. Ancak kısa bir süre sonra kararından vazgeçen Tesla, Bitcoin’i ödeme yöntemlerinden çıkartarak geri adım attı.

Yaşanan tüm bu süreçlerin ardından Bitcoin ile ilgili açıklamalarına devam eden ve Tesla’nın elindeki Bitcoin’leri satmış olabileceğinin veya satabileceğinin sinyallerini veren Elon Musk, daha sonrasında Tesla’nın hiç Bitcoin satmadığını açıklasa bile Bitcoin’in değer kaybı yaşamasına engel olamadı.

Bitcoin’deki düşüş nedeniyle elindeki Bitcoin’lerin yüzde 75’ini satan Tesla, önceki çeyreklerde 1,2 milyar dolar değerinde olduğu belirtilen Bitcoin’lerin kalan değerinin 218 milyon dolar olduğunu açıkladı.