Elon Musk, Teksas’ta kendi kasabasını kurmayı planlıyor


Tesla, SpaceX ve Twitter’ın sahibi Elon Musk’ın Teksas eyaletinin başkenti dışındaki yeni satın aldığı binlerce dönümlük mera ve tarım arazisinde kendi kasabasını kurmayı planladığı ortaya çıktı. Toprak sahipleri ve emlakçılarla yaptığı toplantılarda, Elon Musk ve şirketlerinin çalışanları, Colorado Nehri boyunca bir tür Teksas ütopyası olarak nitelendirdikleri kasabayı, çalışanlarının yaşayabileceği ve çalışabileceği bir yer olarak hayal ettiklerini açıkladı.

Planlanan kasaba, şu anda yapım aşamasında olan The Boring Company ve SpaceX tesislerinin bitişiğinde yer alacak. Sitede zaten bir grup modüler ev, bir havuz, bir açık hava spor alanı ve bir spor salonu bulunduğu bildirildi.

Elon Musk ve The Boring Company yöneticilerinin, kasabanın Austin’den yaklaşık 35 mil uzaklıktaki Bastrop İlçesine dahil edilmesi ve planlarını hızlandırması için araştırma yaptığı da kaydedildi. Bazı The Boring Company çalışanları ise, zaman zaman daha da büyük planlar hakkında konuştuklarını ve belediye başkanlığı için bir seçim yapmak zorunda kalacaklarını söyledikleri bir toplantıya katıldıklarını belirtti.

Ancak Teksas yasalarına göre, bir bölgenin şehir kabul edilebilmesi için önce en az 201 kişinin bu bölgede yaşaması ve bölge yargıcından onay alınması gerekiyor. Bastrop County bölgesinden bir yetkili, Elon Musk’tan veya sahibi olduğu herhangi bir kuruluştan henüz başvuru alınmadığını belirtti.