OpenAI CEO’su Sam Altman, “ölümü ertelediği” iddia edilen bir şirkete 180 milyon dolar yatırım yaptı


OpenAI CEO’su Sam Altman, ölümü ertelediğini iddia eden Retro Biosciences isimli biyoteknoloji şirketine 180 milyon dolar yatırım yaptı. Geleceğin, hatta artık günümüzün teknolojisi yapay zekadan sonra ölümü ertelemeyi hedefleyen Sam Altman’ın söz konusu bu yatırımı, şirketin kuruluş aşamasında gerçekleştirdiği biliniyor.

Joe Betts-LaCroix, Sheng Ding ve Matt Buckley tarafından kurulan ve geçtiğimiz Nisan ayında tanıtılan Retro Biosciences, yaşlanmanın hücresel faktörlerine odaklanarak, yaşa bağlı çoklu hastalıkları önleme yeteneğine sahip terapötikler tasarlamayı ve sağlıklı insan ömrünü 10 yıl uzatmayı hedefliyor.

Başlangıç olarak, hücresel yeniden programlamaya, plazmadan ilham alan terapötiklere ve otofajiye odaklanan Retro Biosciences, programlarının mekanizma ve geliştirme aşaması boyunca çeşitlendirildiğini belirtiyor. Otofaji programlarında önümüzdeki yıl kliniğe girecek bir molekül olduğunu belirten şirket, plazma programlarında iki yıl içinde beklenen ilk geliştirme adayı ile hem klinik öncesi hem de klinik ortamlarda plazma müdahalelerini optimize ettiğini ifade ediyor.