Silikon Vadisi Bankası iflas etti


Silikon Vadisi Bankası, yeterli miktarda para toplayamadığı için satışı düşünüldüğüne dair raporların ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra bankacılık düzenleyicileri tarafından kapatıldı. ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından yapılan açıklamada, tüm sigortalı mevduat sahiplerinin 13 Mart 2023 Pazartesi sabahına kadar sigortalı mevduatlarına tam erişim sağlayacağı belirtildi.

Silikon Vadisi Bankası, girişim sermayesi şirketleri ve başlangıç şirketleri için önemli bir konumdadır. Ancak ekonominin değişmesiyle birlikte, girişim sermayesi destekli şirketler mevcut nakitlerini tüketti. Aynı zamanda girişim sermayesi fonlaması da azaldı. Bu nedenle, Silikon Vadisi Bankası’nın mevduatları bankanın beklediğinden daha hızlı bir şekilde azaldı.

Bankayı kapatan ve bu kapsamda Santa Clara Mevduat Sigortası Ulusal Bankası’nı kuran ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu, Silikon Vadisi Bankası’nın sigortalı mevduatlarını bu yeni bankanın çatısı altında topladı. ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu, yaptığı açıklamada yaşanan bu durumu, 2008 küresel mali krizinden bu yana ABD tarihinde yaşanan en büyük banka iflası olarak tanımladı.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun standart sigortası, her bir hesap sahipliği kategorisi, mevduat sahibi ve banka için 250 bin dolara kadar teminat sağlar. Silikon Vadisi Bankası’nın Aralık 2022 itibariyle toplam varlıkları yaklaşık 209 milyar dolar iken, toplam mevduatı 175.4 milyar dolar olarak açıklandı. Ancak, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun belirttiğine göre, bu mevduatların ne kadarının sigorta limitinin üzerinde olduğu henüz net olarak bilinmemektedir.