Mevduat sahipleri, Silikon Vadisi Bankası’ndaki tüm paralarına erişebilecek


Silikon Vadisi Bankası’nın yeterli miktarda para toplayamadığı için satışı düşünüldüğüne dair raporların ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra bankacılık düzenleyicileri tarafından kapatıldığını sizlere aktarmıştık. ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından yayınlanan bir basın duyurusuna göre, mevduat sahipleri bankadaki tüm paralarına erişebilecek.

Silikon Vadisi Bankası, girişim sermayesi şirketleri ve başlangıç şirketleri için önemli bir konumdadır. Ancak ekonominin değişmesiyle birlikte, girişim sermayesi destekli şirketler mevcut nakitlerini tüketti. Aynı zamanda girişim sermayesi fonlaması da azaldı. Bu nedenle, Silikon Vadisi Bankası’nın mevduatları bankanın beklediğinden daha hızlı bir şekilde azaldı.

Bankayı kapatan ve bu kapsamda Santa Clara Mevduat Sigortası Ulusal Bankası’nı kuran ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu, hem sigortalı hem de sigortasız tüm mevduatları bu yeni bankanın çatısı altında topladı. Böylece mevduat sahipleri ve borç alanlar, tüm paralarına erişebilecek.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu yaptığı açıklamada, mevduat sahiplerinin mağdur edilmeyeceğini belirtirken, Silikon Vadisi Bankası’nın çözümlenmesiyle ilgili hiçbir kaybın veri mükellefleri tarafından karşılanmayacağını vurguladı. Açıklamaya göre, sigortasız mevduat sahiplerini desteklemek için görülen zararın, yasalar kapsamında bankalara yapılacak özel bir değerlendirme ile karşılanacak.