Elektrikli araç üreticisi Arrival, 300 milyon dolar yatırım aldı


Şehirleri daha sürdürülebilir bir hale getirmek için elektrikli otobüsler, kamyonetler ve arabalar üreten İngiltere merkezli Arrival, 300 milyon dolar yatırım aldı. Söz konusu yatırımın Westwood Capital tarafından yapıldığını belirten Arrival, ABD pazarına yönelik teslimat minibüsleri üretmek ve yakın zamanda Kuzey Carolina’da üretime başlamak için 200 milyon dolara daha ihtiyacı olduğunu açıkladı.

2020 yılının Ocak ayında Güney Kore merkezli otomobil üreticileri Hyundai ve Kia’dan 110 milyon dolar yatırım alan Arrival, alınan yatırımı elektrikli araç üretimini büyütmek ve gelişiminin bir sonraki aşamasını finanse etmek için kullanacağını açıklamıştı. 2020 yılının Şubat ayında ise ABD’de halka arz gerçekleştirmek için CIIG Merger Corporation ile iş birliğine giden Arrival, 5,4 milyar dolar değerleme ile halka arz gerçekleştirmiş ve bu anlaşmadan 660 milyon dolar gelir elde etmişti.

2013 yılında Denis Sverdlov tarafından kurulan Arrival, 2018 yılında hızlı bir yükseliş yakalamış ve bu kapsamda yeni nesil elektrikli dağıtım kamyonetleri geliştirmek için ABD merkezli nakliyat ve tedarik zinciri yönetim şirketi UPS ile iş birliği yaptığını açıklamıştı.

Hızlı yükselişinin ardından sıkıntılı günler yaşamaya başlayan ve 2022 yılının ikinci çeyreğinde nakit parası kalmadığı için 800 kişilik çalışanından 400’ünü işten çıkartan Arrival, 2022 yılının Şubat ayında 121,9 milyon dolar olan net borcunu azaltmak için Antara Capital Master Fund’a 50 milyon dolar değerinde hisse satışı gerçekleştirmişti.