Meta, yeniden 10 binden fazla çalışanını işten çıkaracak


2022 yılının Kasım ayında Meta’nın 11 binden fazla çalışanını işten çıkararak yüzde 13 küçülmeye karar verdiğini sizlere aktarmıştık. Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamaya göre, kısa bir süre içerisinde ikinci kez büyük bir işten çıkarmaya hazırlanan Meta, yeniden 10 binden fazla çalışanını işten çıkaracak.

2021 yılında düzenlediği Connect etkinliği ile Metaverse’e odaklandığını açıklayan ve adını değiştiren Meta (eski adıyla Facebook), değişim sonrasında büyük zararlar etmeye başladı. Hatırlatmak gerekirse, 2022 yılının ilk çeyreğinde 2,96 milyar dolar zarar eden Meta’nın Metaverse’e odaklanan Reality Labs departmanının dördüncü çeyrek zararı 4,729 milyar dolara ulaşmıştı.

2023 yılında Meta’yı daha verimli bir hale getirmeyi amaçlayan ve söz konusu işten çıkarmaların bu amaç doğrultusunda gerçekleştiğini vurgulayan Mark Zuckerberg, konuyla ilgili Meta çalışanlarına gönderdiği mesajda, işten çıkarma kararını vermenin çok zor olduğunu, ancak bu kararı vermekten başka bir çare olmadığını belirtti.

İşten çıkarılan çalışanlarına şükran duyduğunu belirten ve yeniden yapılandırmanın sonrasında her grupta işe alım ve transfer dondurmalarını kaldırmayı planladıklarını aktaran Mark Zuckerberg, söz konusu yeni işten çıkarma ile birlikte şirketin henüz doldurmadığı 5 binden fazla açık pozisyonu kapatacağını açıkladı.