Dünyanın ilk robot avukatı, dolandırıcılık iddialarıyla dava edildi


DoNotPay tarafından geliştirilen dünyanın ilk robot avukatı, dolandırıcılık iddialarıyla dava edildi. 150’den fazla konuda danışmanlık hizmeti veren yapay zeka hizmetinin hukuk kurallarına aykırı davrandığı ve kullanıcıları kandırdığı iddia ediliyor.

3 Mart Cuma günü mahkemeye sunulan belgelerde, DoNotPay’in CEO’su Joshua Browder’ın yapay zeka sistemini “avukatlara alternatif ve ucuz bir çözüm” olarak lanse ederek insanları kandırdığı iddia ediliyor. Ayrıca yapay zekanın sadece bir danışmanlık hizmeti olduğu belirtilerek, DoNotPay girişimi “kullanıcıları manipüle eden ve hukukçu gibi davranan bir teknoloji şirketi” olarak suçlanıyor.

Mahkemeye sunulan belgelerde, yapay zekanın tavsiyeleri yüzünden park cezasını sildirmek isteyen birkaç vatandaşın mahkemeye ödemesi gereken tutarın iki katından fazlasını ödemesi nedeniyle şikayetçi olduğu yorumları da yer alıyor. DoNotPay’in internette ve sosyal medyada %90’dan fazla kötü yorum alması “başarısız bir girişim ve büyük çaplı bir dolandırıcılık” olarak yorumlanıyor.

Mahkemede yapay zeka bir hukuk danışmanı olarak nitelendirilmesi halinde hiçbir sorun olmayacağı ancak şirketin kasıtlı olarak yazılımı manipülatif bir şekilde pazarladığı iddia ediliyor.

DoNotPay CEO’su Joshua Browder, “ikna yoluyla dolandırıcılık” ve “bilişim dolandırıcılığı” suçlarıyla yargılanarak hem kendisini hapse atmak hem de sahte avukatlık girişimlerinin önüne geçmek isteyen hukukçular tarafından yargılanıyor.