Yapay zeka girişimi Adept, 350 milyon dolar yatırım aldı


İnsanların ve bilgisayarların yaratıcı bir şekilde birlikte çalışmasını sağlayan, bilgisayarları kullanmanın yeni bir yolunu sunan ve bilgisayarlardaki her şeyle etkileşim kurabilen bir makine öğrenimi modeli oluşturan yapay zeka girişimi Adept, B serisi yatırım turunda 350 milyon dolar yatırım aldı.

General Catalyst ve Spark Capital’ın ortak liderliğinde gerçekleşen yatırım turuna, Microsoft, NVIDIA, PSP Growth, Workday Ventures, Geylock, Frontiers Capital, Addition, A.Capital Ventures, Atlassian Ventures ve bireysel yatırımcı Caterina Fake katıldı.

2022 yılında Ashish Vaswani, David Luan ve Niki Parmar tarafından kurulan Adept, herhangi bir yazılım sürecini otomatikleştirebilen çözümler sunuyor. 2022 yılının Nisan ayında gerçekleşen A serisi yatırım turunda 65 milyon dolar yatırım alan şirket, yatırım turundan sonra ilk yapay zeka modeli ACT-1’ı tanıtmıştı. ACT-1, doğal dil komutlarına yanıt olarak bilgisayarlarda işlem yapmak için özel olarak tasarlanmış ve eğitilmiştir.

Adept tarafından yapılan açıklamaya göre, alınan yeni yatırım şirketin yapay zeka asistanına dayalı ilk ürününü piyasaya sürmek, yapay zeka modellerinin eğitimini hızlandırmak ve ekibi genişletmek için kullanılacak.