SVB Financial Group, iflas koruma talebinde bulundu


Silikon Vadisi Bankası’nın yeterli miktarda para toplayamadığı için satışı düşünüldüğüne dair raporların ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra bankacılık düzenleyicileri tarafından kapatıldığını sizlere aktarmıştık.

2008 küresel mali krizinden bu yana ABD tarihinde yaşanan en büyük banka iflası olarak tanımlanan bu olayın ardından ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), yayınladığı bir basın duyurusu ile mevduat sahiplerinin Silikon Vadisi Bankası’ndaki tüm paralarına erişebileceğini açıklamıştı.

Şimdi ise SVB Financial Group, Amerika Birleşik Devletleri İflas Kanunu’nun 11. Bölümü kapsamında iflas koruma talebinde bulundu. SVB Financial Group, finansal zorluklarla karşı karşıya kaldığını bu talebin, müşterilerine hizmet vermeye devam etmelerine yardımcı olacağını belirtti. Amerika Birleşik Devletleri İflas Kanunu’nun 11. Bölümü, bir şirketin iflasını önlemek için borçlarını yeniden yapılandırmasına ve müşterilerine hizmet vermeye devam etmesine izin veren yasal bir kanun bölümü.

2,2 milyar dolarlık likiditeye sahip olduğunu belirten SVB Financial Group’un, SVB Capital ve SVB Securities’deki nakit ve hisselerine ek olarak, stratejik alternatifler araştırdığı başka yatırım menkul kıymetleri hesapları ve diğer varlıkları da bulunuyor. Şirket, 2022 yılının dördüncü çeyreğinde 209 milyar dolarlık varlığa sahipti.

3,7 milyar dolarlık imtiyazlı öz sermayesi bulunan SVB Financial Group’un finanse edilmiş borcunun 3,3 milyar dolarlık teminatsız senetlerin toplam anapara tutarından oluştuğu paylaşılıyor.