Elektrikli tekne üreticisi Candela, 20 milyon dolar yatırım aldı


Geleneksel teknelere göre daha kısa seyahat süreleri ve daha fazla konfor sunan sürdürülebilir elektrikli tekneler üreten Candela, 20 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turu, Svante Nilo Bengtsson, Joel Eklund ve EQT Ventures tarafından yönetildi. Yatırım turuna Ocean Zero da katıldı.

2014 yılında Gustav Hasselskog tarafından kurulan İsveç merkezli Candela, hem uzun menzilli hem de fosil yakıtlı rakiplerinden daha iyi performansa sahip elektrikli tekneler yapmanın yollarını bulmaya kararlı, dinamik modelleme, donanım tasarımı, hidrodinamik, kontrol teorisi, makine öğrenimi, görüntü ve sinyal işleme, yapısal mühendislik alanlarında dünyanın önde gelen uzmanlarından oluşan bir ekibe sahip.

Deniz taşımacılığını sürdürülebilir bir hale getirmeyi amaçlayan Candela, alınan yatırımın elektrikli yolcu gemisini piyasaya sürmek için kullanılacağını açıkladı. P-12 olarak adlandırılan yolcu gemisi, geleneksel teknelere göre yüzde 80 daha az enerji tüketiyor. Kanat gibi hareket eden bacakları bulunan P-12, kalkış sırasında bir uçak kadar hızlı olmasını sağlayan hidrofillere sahip. Bu hidrofiller, gemiyi havaya iterek hızlanmsaını ve hareket etmesini sağlar.

Dünyanın en hızlı elektrikli yolcu gemisi olarak lanse edilen ve deniz taşımacılığını yeniden tanımlayan P-12, ilk olarak Stockholm’da hizmet vermeye başlayacak.