Netflix’in reklam destekli planı 1 milyon aktif kullanıcıyı aştı


Netflix’in reklam destekli planını duyurduğunu geçtiğimiz yılın Ekim ayında sizlerle aktarmıştık. Aylık 6,99 dolar olarak ücretlendirilen ve Kasım ayında kullanıma sunulan reklam destekli plan, ilk olarak Avustralya, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Kore, Meksika, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD’de kullanıma sunuldu.

Netflix tarafından yapılan açıklamaya göre, lisans kısıtlamaları nedeniyle sınırlı sayıdaki filmleri ve dizileri geçici olarak içermeyen reklam destekli planın Türkiye’de ne zaman kullanıma sunulacağı ve Türk Lirası olarak nasıl ücretlendirileceği henüz bilinmezken, planı kullanan aktif kullanıcı sayısı 1 milyona ulaştı.

Netflix’in kullanıcı sayısı, reklam destekli planın kullanıma sunulduğu ilk ayda yüzde 500’den fazla, ikinci ayında ise yüzde 50’den fazla büyüdü. Büyüme rakamlarına göre, popüler olan reklamsız plan olsa da, reklam destekli planında platforma yeni kullanıcılar kazandırdığını söyleyebiliriz.

Reklam destekli plan ile Netflix’e üye olan kullanıcılar, Temel, Standart ve Premium üyelerinden farklı olarak saatte 4 ila 5 dakikalık reklam izliyor ve indirme özelliğini kullanamıyor. Netflix, başlangıçta reklamların 15 veya 30 saniye uzunluğunda olacağını ve filmlerden önce ve sonra oynatılacağını açıklamıştı.