Netflix, 70 yeni mobil oyun üzerinde çalışıyor


Geçtiğimiz yıl Finlandiya merkezli mobil oyun şirketi Next Games‘i, Teksas merkezli mobil oyun şirketi Boss Fight Entertainment‘ı, ABD merkezli mobil oyun şirketi Sprxy Fox‘u satın alan ve Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de yeni bir mobil oyun stüdyosu kuran Netflix, oyun dünyasındaki yolculuğu ile ilgili önemli bir açıklama yaptı.

2021 yılının Kasım ayında oyun sekmesini tüm kullanıcılara açan ve Netflix Games ile mobil oyun pazarı ile ilgili önemli adımlar atan Netflix, satın aldığı ve kurduğu oyun stüdyoları ile geliştirmelerine devam ediyor. Yapılan açıklamaya göre şirket, iş ortakları ile birlikte 70 yeni mobil oyun üzerinde çalışıyor. Netflix ve iş ortakları tarafından geliştirilen 70 oyunun 40 tanesinin bu yılın sonunda yayınlanacağı belirtildi.

Ayrıca açıklamada, Netflix bünyesindeki oyun stüdyolarının hâlihazırda 16 mobil oyun geliştirdiği belirtildi. Çeşitli tür ve formatlarda geniş bir oyun kütüphanesi oluşturmayı amaçlayan ve bugüne kadar 55 oyun yayınlayan Netflix, oyun kütüphanesini genişletmeye devam edeceğini ve her ay yeni oyunlar yayınlayacağını açıkladı.

Bünyesindeki oyun stüdyoları ve iş ortakları ile birlikte geliştirdiği oyunların yanı sıra popüler mobil oyunları da oyun kütüphanesine eklemek isteyen Netflix, Monument Valley oyunlarının geliştiricisi Ustwo ile iş birliği yaptı. Söz konusu iş birliği kapsamında Monument Valley 1 ve Monument Valley 2 oyunları Netflix Games’te yayınlanacak. Oyunların 2024 yılında platforma eklenmesi bekleniyor.