Elon Musk’a göre Twitter’ın değerlemesi 20 milyar dolar


Geçtiğimiz yılın Nisan ayında Twitter’ı satın almak için girişimlerde bulunan ve aynı yılın Kasım ayında 44 milyar dolar karşılında platformu satın alan Elon Musk, Twitter çalışanlarına gönderdiği bir e-postada, hisse senedi ödemelerinin 20 milyar dolar değerleme üzerinden gerçekleşeceğini belirtti.

Hatırlatmak gerekirse, Elon Musk tarafından paylaşılan bilgilere göre, Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınmasından sonra reklemveren şirketlerin tepki olarak reklam faaliyetlerini durdurması ve platformdan uzaklaşması Twitter’ın zarar etmesine yol açmıştı.

Ayrıca, satın alım sonrasında Twitter deneyiminizi özelleştirmenize olanak tanıyan özelliklere erişim sunan, isteğe bağlı ve ücretli aylık abonelik sistemi Twitter Blue’nun fiyatını 4,99 dolardan 8 dolara yükselten Elon Musk, Twitter Blue abonelerinin onaylanmış hesap rozeti olan mavi onay rozeti alacağını, yanıtlarda, aramalarda ve bahsetmelerde öncelikli olacağını, daha az reklam göreceğini ve daha uzun video, ses yükleyebileceğini açıklamıştı.

Twitter Blue aboneliği ile dağıtılan mavi onay rozetleri, sahte hesapların markaları ve tanınmış kişileri taklit etmesine imkan verdi. Bu da daha fazla şirketin platformdan uzaklaşmasına sebep olmuştu. Daha sonrasında mavi onay rozeti için bir inceleme adımı ekleyen Twitter, yakın zamanda ise kimlik doğrulamasını test etmeye başladı.

Elon Musk tarafından belirtilen 20 milyar dolar değerlemenin, şirketin eski değerlemesi olan 44 milyar doların altında kalması dikkatleri çekerken Twitter ve Twitter hissedarları, konu hakkında sessizliğini koruyor.