Uzay şirketi Isar Aerospace, 165 milyon dolar yatırım aldı


Almanya merkezli uzay şirketi Isar Aerospace, C serisi yatırım turunda 165 milyon dolar (155 milyon euro) yatırım aldı.

Yatırım turuna katılanlar arasında Vsquared Ventures, UVC Partners, Porsche Automobil Holding, Lombard Odier, Lakester, HV Capital, Earlybird Venture Capital, Bayern Kapital ve 7 Industries yer aldı.

Yatırım turuyla bağlantılı olarak, Porsche SE, HV Capital ve 7-Industries Holding, Isar Aerospace’in Danışma Kurulu’na katılacak. Şirketin mevcut yatırımcıları arasında Türk yatırımcı Bülent Altan da yer alıyor. Bülent Altan, Isar Aerospace’in Danışma Kurulu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alıyor.

2018 yılında Daniel Metzler, Josef Fleischmann ve Markus Brandl tarafından kurulan Isar Aerospace, küçük ve orta ölçekli uyduları Dünya’nın yörüngesine taşımak için fırlatma araçları geliştiriyor. Uzaya giriş engellerini azaltmak için kurulan ve sınırları zorlayarak, geleceğin teknolojileri ve rekabet gücü için bir platform olarak alan açan Isar Aerospace, artan küresel talebi karşılamak için tamamen özel olarak finanse edilen ilk Avrupa’lı uzay şirketidir.

“Uluslararası yatırımcılarımızın güçlü ilgisi ve taahhüdü, vizyonumuza ve teknolojik yeteneklerimize olan güvenlerini gösteriyor.” diyen Isar Aerospace kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Metzler, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün ve hatta yarın, uzay teknolojileri yenilik, teknoloji ve güvenliği sağlamanın anahtarıdır. Isar Aerospace, ticari, kurumsal ve devlet müşterileri için acilen ihtiyaç duyulan alana erişim sağlar. Bu finansman turu, yörünge yolculuğumuzdaki bir başka önemli adımı işaret ediyor.”

“Herhangi bir uzay uygulamasının tartışmasız en yaygın yapı taşı, yörüngeye güvenilir ve uygun maliyetli erişimdir.” diyen Isar Aerospace Danışma Kurulu Başkanı ve tohum yatırımcısı Bülent Altan, sözlerine şöyle devam etti: “Isar Aerospace, sektörün muazzam büyümesi için bir katalizördür. Kesin ve hızlı uygulama, kaliteye odaklanma ve gelecekteki hacimli üretim için yetenekler oluşturma ile Isar Aerospace, uzay ekonomisinde güçlü bir lider olarak ortaya çıkıyor. İlk günden itibaren bu yolculuğun bir parçası olduğum için son derece mutluyum ve yaklaşan ilk lansmanları sabırsızlıkla bekliyorum.”