Apple, yapay zeka destekli video sıkıştırma teknolojisi geliştiren WaveOne’ı satın aldı


Apple, yapay zeka destekli video sıkıştırma teknolojisi geliştiren WaveOne’ı satın aldı. Satın alma ile ilgili Apple tarafından herhangi bir açıklama yapılmazken, eski WaveOne yöneticisi Bob Stankosh, satın alımın tamamlandığını açıkladı.

LinkedIn üzerinden yaptığı paylaşımda, WaveOne’dan ayrıldığını ve şirketin Apple’a satışını tamamladıklarını belirten Bob Stankosh, WaveOne’daki yolculuğunda makina öğrenimi ve derin öğrenme video teknolojisinin dünyayı potansiyel olarak değiştirebileceğini fark ettiğini, Apple’ın da bu potansiyeli görerek şirketi satın aldığını ifade etti.

2016 yılında Lubomir Bourdev ve Oren Rippel tarafından kurulan WaveOne, video dosyalarının sıkıştırılması için yeni nesil teknolojiler ve algoritmalar geliştiriyor. Makine öğrenimi ve derin öğrenme alanındaki en son gelişmeleri kullanan şirket, özelleştirilmiş ve bağlama bağımlı çözümler oluşturuyor.

Satın alımın finansal detayları bilinmezken, Apple’ın bu satın alımdaki amacı da bilinmiyor. Şirket, WaveOne tarafından geliştirilen sıkıştırma teknolojisini kullanarak, Apple TV+ kullanıcılarına daha yüksek çözünürlüklü görüntü ve video sunabilir.