Elon Musk tarafından kurulan X Corp., Twitter’ı bünyesine dahil etti


9 Mart 2023 tarihinde Elon Musk tarafından Carson City, Nevada, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan teknoloji, sosyal medya ve internet şirketi X Corp., Twitter’ı bünyesine dahil etti.

Daha önce Twitter’ın X adlı “her şey uygulaması” haline dönüşeceğini ve WeChat gibi platformlara rakip olableceğini belirten Elon Musk, “Twitter’ı satın almak X’i yaratmak için bir hızlandırıcı olacak.” demişti. Elon Musk, bu hamlesi ile süper uygulama için ilk adımı atmış olabilir.

Laura Loomer ve Twitter arasındaki dava esnasında ortaya çıkan bilgilere göre, X Corp. ve Twitter birleşmesi 4 Nisan Salı günü gerçekleşti. Söz konusu birleşmenin henüz resmi olarak duyurulmadığını ve Elon Musk tarafından da konuyla ilgili bir açıklama yapılmadığını belirtelim.

Merak edenler için Laura Loomer, 2019 yılında hesabı yasaklandığı ve federal haraç yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Twitter’a dava açmıştı.

Ayrıca Elon Musk’ın bu hamlesi, X adlı uygulamanın ilk adımı gibi görünse de, belki de bu hamle Musk’ın Tesla, SpaceX, The Boring Company ve Neuralink şirketlerini tek bir ana şirket ile birleştirmek için yaptığı bir hamle olabilir.