Twitter kurucusu Jack Dorsey’in yeni platformu Bluesky kullanıma açıldı


Twitter kurucusu Jack Dorsey’in yeni platformu Bluesky kullanıma açıldı. Ancak platforma katılmak için kısıtlı bulunan davet gerekiyor.

Jack Dorsey, Bluesky projesini 2019 yılında duyurmuş ve Twitter’dan bağımsız bir platform olacağını söylemişti. Dorsey, Bluesky ile sosyal medyada daha fazla çeşitlilik yaratmayı hedeflediğini belirtmişti.

Merkezi olmayan bir sosyal medya platformu olarak tanımlanan Bluesky, kullanıcılara kendi içeriklerini oluşturmalarına, başkalarının içeriklerini beğenmelerine, yorum yapabilmelerine ve paylaşabilmelerine olanak sağlıyor. Ayrıca kullanıcılar kendi topluluklarını kurabilir veya platformda farklı topluluklara katılabilirler. Bluesky’ın amacı, sosyal medyada manipülasyon ve sansürü önlemek.

Bluesky’ın davet sistemi ise bu platforma katılmak isteyenlerin karşılaştığı en büyük engel. Şu anda sadece davet ile kullanılabilen Bluesky’da bekleme listesine girerek davet alabilmek mümkün oluyor. Ancak bu liste oldukça uzun olduğu için uzunca bir süre beklemek gerekebiliyor.