Humane’nin yeni giyilebilir cihazı akıllı telefonların yerini alabilir


Akıllı telefonların yerini alacağı düşünülen giyilebilir cihaz, Humane tarafından tanıtıldı.

Humane, Apple’ın eski çalışanı Imran Chaudhri tarafından kurulmuş bir girişimdir. Apple’ın en yetenekli kişileri işe aldığı bilenen bir gerçek. Şirketten ayrılan bazı çalışanlarda zaman içinde kendi girişimlerini kurarlar. Imran Chaudhri de bu yetenekli çalışanlardan biriydi. Apple’de uzun yıllar tasarımcı olarak çalıştıktan sonra kendi girişimi olan Humane’i kurdu. TED 2023 konferansında ilk ürünü olan giyilebilir cihaz tanıtıldı.

Giyilebilir Cihaz, Humane mühendisleri tarafından tasarlanan yapay zekaya sahip giyilebilir bir projektör. Giyside göze çarpmıyor ve neredeyse bir parçası gibi görünüyor. Gövde üzerindeki tek bileşenler, kamera, hoparlör ve projeksiyon bileşenleri. Giyilebilir Cihazın Qualcomm Snapdragon işlemci ve Android işletim sistemi üzerinde çalışıyor.

Imran Chaudhri sunum sırasında birkaç kez: “Bu cihazla artık bir telefona ihtiyacınız olmayacak.” ifadelerini kullanması ise dikkatlerden kaçmadı.

Chaudhri ayrıca Humane giyilebilir cihazının, konuşmayı kendi sesi ile diğer dillere akıcı bir şekilde çevirmek için yapay zeka kullandığını açıkladı. Ancak, Humane’nin ilk cihazının işlevleri bununla sınırlı değil, ancak geliştiriciler şimdilik aygıtın ne gibi başka özellikler sunacağının detaylarını tam olarak açıklamış değiller.