Elon Musk’tan yeni yapay zeka şirketi: X.AI


Elon Musk tarafından kurulan X Corp.’un Twitter’ı bünyesine dahil ettiğini geçtiğimiz Nisan ayında sizlere aktarmıştık. Yapay zeka teknolojilerini destekleyen, bu teknolojiler ile yakından ilgilenen ve popüler yapay zeka şirketi OpenAI’ın kurucuları arasında yer alan Elon Musk, X.AI isimli yeni bir yapay zeka şirketi kurdu.

Planları her ne kadar gizli olsa da, OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT ve Google tarafından geliştirilen Bard isimli yapay zeka yazılımlarına rakip olacak bir ürün geliştirmeyi hedefleyen Elon Musk, X.AI şirketine yatırım almak için Tesla ve SpaceX yatırımcıları ile görüşmeler gerçekleştiriyor.

2015 yılında OpenAI’ın kurucuları arasında yer alan ve 2018 yılında tartışmalı bir şekilde şirketten ayrılan Elon Musk, geçtiğimiz Mart ayında, 100 milyon dolar kadar bağış yaptığı kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun, nasıl 30 milyar dolarlık kâr amacı güden bir piyasaya dönüştüğü konusunda kafasının karışık olduğunu belirten bir tweet paylaşmış ve OpenAI’ın mevcut yapısının yasal olup olmadığını sorgulayarak şirketi eleştirmişti.

X.AI şirketinin tam olarak nasıl konumlanacağı, neler yapacağı ve nasıl bir yapay zeka geliştireceği bilinmezken, Elon Musk’ın hedefinin direkt olarak OpenAI ile rekabet etmek olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda neler olacağını hep birlikte göreceğiz.